Home / природен лек / Еликсир од мед, ореви, лук и оцет

Еликсир од мед, ореви, лук и оцет

Медот е најдобар за заспивање и за добар сон. Ако една лажица мед за време на вечерата не е доволна за цврст сон, народната медицина препорачува да промешате мед во мала чашка со три лажици оцет. По половина час веднаш ќе се успиете. Ако подолго време патите од несоница и покрај тоа што го употребувате овој лек, обидете се да земете уште две мали лажички од смесата.

eliksir-630x297Ако патите од анемија, потребно е да измешате половина килограм мед, половина килограм мелени ореви и еден лимон. Измешајте ги состојките и земајте по една лажичка на три до четири час. Смесата е мошне добра за оправување на анемичните и исцрпените личности.

За лечење на хипертензија или ако имате недостаток на железо, секојдневно консумирајте 100гр ореви со 100гр мед, најмалку 45 дена.

Медот и оревите се многу делотворни. Една лажичка мед со три-четири ореви не само што е вкусно, туку и одлично природно средство против главоболка, несоница и склероза.

Зарастувањето на чир на желудникот ќе помине многу побрзо и поефикасно ако половина час пред јадењето земете пет, шест лажички млеко од ореви. Млекото од ореви ќе го приготвите на следниот начин: 20гр сомелени ореви ќе ги прелиете со 100гр топла извриена вода, добро ќе ја размешате смесата, ќе ја процедите и ќе додадете две лажички мед.

Ако сакате да си го обновите организмот земете 1кг мед, сок од десет лимони и сок од 10 главици лук. Добро измешајте ги состојките и оставете ги да отстојат една недела во затворена тегла. Потоа консумирајте од смесата еднаш дневно по 4 лажички. Мора да се пие редовно во рок од 2 месеци за да се добие посакуваниот ефект. Овој лек е добар за и за астма и отежнато дишење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top