Home / бабини рецепти / Домашни лекови за хемороиди

Домашни лекови за хемороиди

Дали знаете дека околу 50% од населението ќе доживее хемороиди до 50 годишна возраст? Карактеризирани со потечени, воспалени вени во ректумот, хемороидите се всушност едни од врвните здраствени трендови во 2012 година што допринесува за масовна реклама за креми и други третмани.

Но, ќе останете среќни да знаете дека постојат голем број на ефективни домашни правни лекови за хемороидите и совети за бројните превенции.

hemorrhoid-265x165Хемороидите влијаат на мажите и жените, и се резултат на воспалени, потечени вени во ректумот и анусот, што може да се формираат и внатрешно и надворешно.

Овој непријатен проблем е резултат на движењето на дебелото црево, особено кај оние кои страдаат од запек, старите лица и бремените жени.

За сереќа хемороидите не се штетни и се само еден вид на непријатност.
Симптоми на хемороиди
Најчестиот симптом за хемороидите е присуството на крв. Ако хемороидот е внатрешен, тогаш крвта ќе биде светло црвена, и ќе биде најзабележителна на тоалетната хартија. Ако е надворешен, може да добиете тромб околу анусот или оток.

Генерално вообичаените симптоми вклучуваат:
-Крварење, оток, чешање, иритација, згрутчување на крвта, или грутки околу анусот, анална болка
Еве неколку совети и лекови за нивно отстранување.
Јаболков оцет – користење на јаболков оцет е еден од најпопуларните природни третмани за хемороидите. Едноставно натопете памук или тоалетна хартија и намачкајте ја на иритираното место. Повторувајте го овој процес се додека воспалението не исчезне.
– Кокосово масло – нанесете малку од кокосовото масло директно на хемороидите, исплакнете и повторно повторете го прцесот. Хемороидите треба да исчезнат за неколу дена.
– „Witch Hazel“, Истата примена како и кај кокосовото масло.
– „Aloe Vera“, Истата примена како и претходно.
– Клечете не седете – Ова е особено важно иако е доста занемарено. Конвенционалните тоалети се многу неприродни, и може да бидат една од причините што хемороидите ретко се појавуваат во помалку развиените земји, каде клечењето е неизоставен дел кога се посетува тоалет.

Со седењето дебелотот црево остава голем вирус на ректумот, додека со клечењето го исправа и масира мускулниот ректум.
Најчестите причини за хемороиди се протегаат во текот на движењата на деболото црево и дебелината. Ако се протегаат во текот на движењата на дебелото црево, не постои сомнеж дека сте болни од запек, и дебелината само ги зголемува шансите за да имате дигестивни проблеми.
Доколку не сте активни и не вежбате, вашето тело оди кон совршениот пат за целосен пад во здраствената состојба. Ако имате вишок килограми, вашето тело и органи и систем како целна станува слабо.

Започнете вежбање и со губењето на тежината ќе го надминете овој проблем.
Јадете многу овошје и зеленчук. Овие хранливи продукти содржат состојки со кои го чистат дигестивниот систем.
Земајте и пробиотици кои се од суштинско значење за балансирањето на бактериите во стомакот.
Хидрат – останете хидрирани со вода и речиси ќе ги елеминирате сите здраствени проблеми. Водата помага при чистење на вашиот внатрешен систем и хидратите по целото тело.
Наводенувајте го со топла вода местото неколку пати на ден, во периоди од 10 до 15 минути. Чувајте го пределот чист, не го мачкајте со сапун за да не предизивкате поголема иритација. Користете влажна тоалетна хартија за да се намали триењето од бришењето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top