Home / природен лек / Домашни лекови при изгореници од сонце

Домашни лекови при изгореници од сонце

Полномасниот јогурт има способност да ги намалува кожните воспаленија.

povrede-sportista-kod-opekotine-od-sunca-300x225Горењето може да биде смирено со крпа натопена со млеко, која се остава врз заболеното место во текот на 20 минути.

Една лажица сода бикарбона се раствора во вода. Се става како облоги на заболеното место.

Се откинува еден лист од растението алое вера на половина. На кожата ја нанесувате течноста која истекува од преполовениот лист.

Медот е одличен природен лек за разни оштетувања на кожата. При горење намачкајте го изгорениот дел со тенок слој мед и воспалението наскоро си заминува.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top