Free songs
Home / бабини рецепти / Домашна маст од чувар куќа – за рани, отоци, флеки на кожата…

Домашна маст од чувар куќа – за рани, отоци, флеки на кожата…

Една шака ситно исецкани листови од оваа билка и 200 гр маст

CUVARKUCA_slika_O_3471972-300x225Маста се мие во девет води и откако ќе се измие се мешаат состојките. Ќе ја ставите оваа смеса на тивка температура и без бркање, откако ќе се стопи маста, ќе ја тргнете смесата настрана и ќе оставите да отстои 12 часа. После тоа, оваа смеса повторно малку ќе ја загреете, ќе процедите и ќе ја соберете во стаклен сад. Маста се чува во фрижидер.

Оваа маст е лековита за рани кои настанале од удар, загноени рани кои долго време неможат да зараснат, отоци и против сончеви пеги и флеки на кожата, против убоди од инсекти и фистули.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss