Home / бабини рецепти / Домашен сируп за исфрлање слуз од белите дробови – одлично и за деца

Домашен сируп за исфрлање слуз од белите дробови – одлично и за деца

 Овој домашен сируп ќе ви помогне да се елиминираи исфрли  слузта од белите дробови, и најдоброто е дека исто така оваа рецепта е одлична и  за деца.

состојки
homemade-syrup kaslanje1 лажица бел слез корен (Althaea officinalis)

1 лажица масло од ленено семе

1 лажица масло мудрец

1 лимон, исечен

1 чаша филтрирана вода

1 чаша чиста јаворов сируп

насоки

Ставете ја водата во  сад, а потоа додадете чист јаворов сируп. Загрејте на средна топлина.

Додадете го остатокот од состојките и намалете ја топлината на ниско ниво.

По 15 минути тргнете го тенџерето и извадете го горниот слој (пената од тревките и лимонот..).

Земете една лажица од сирупот три пати на ден.

Користете го додека не почувствувате  подобрување и вашата кашлица исчезне. Чувајте го сирупот во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top