Home / бабини рецепти / Да изгледате помладо и да живеете подолго – Направете ја оваа смеса

Да изгледате помладо и да живеете подолго – Направете ја оваа смеса

Оваа смеса е одлична за имунитет, црниот дроб, го подобрува тенот и ги „пегла“ брчките.

За овој еликсир на младоста пишувале многу тибетантски лекари и специјалисти за источната медицина.

melemОваа смеса е смесена во десетте најдобри еликсири за чување на здравјето и младоста, а рецептот е неизбежен дел од секоја збирка на ориентални рецепти за подобрување на здравствената состојба.

Ако се држите до правилото овој еликсир да го конзумирате секој ден, во текот на еден месец, ќе почувствувате неверојатна енергија и сила.

Покрај тоа, оваа смеса е одлична за имунитетот, црниот дроб, го подобрува тенот и ги пегла брчките.

Освен што со негова конзумација ќе изгледате посвежо и помладо, засекогаш ќе се ослободите од склерозата, воспалението и инфекцијата на бубрезите.

За подготовка потребно ви е:

– 100 мл свеж сок од лимон

– 200 грама мед

– 50 мл квалитетно маслиново масло

Оваа смеса потребно е добро да ја измешате и да ја ставите во стаклена тегла. Чувајте ја на ладно и суво место. Овој еликсир се конзумира секое утро на празен желудник. Но, немојте да претерувате. За подобрување на здравјето и подигнување на енергијата доволна е само една лажица.

Еликсирот се конзумира два пати годишно по еден месец, а идеално веме, освен во есен, е во пролет.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top