Home / бабини рецепти / Чудотворна смеса од рен, лук и пиво за намалување на шеќерот во крвта!

Чудотворна смеса од рен, лук и пиво за намалување на шеќерот во крвта!

Потреби состојки: Корен од рен со должина 20 сантиметри и дебелина 1,5-2 сантиметри, 9 чешниња лук, пиво и стаклен сад од 1 литар ( шише или тегла).

lek za secer u krvi od renaИзмијте го добро ренот, но не го лупете. Исечете го ситно и ставете го во садот.

Излупете го и измијте го лукот, исечете го ситно и додадете го во ренот. Целата смеса полеете ја со пиво, до врвот на садот.

Затворете и оставете да отстои на темно место во продолжение на 10 дена.

Потоа исцедете.

Првите два дена пијте по 1 лажиче 2-3 пати на ден, а следните неколку дена земајте по една лажица од течноста 3 пати на ден пред јадење.

Оваа смеса буквално може да го намали високото ниво на шеќер во крвта за еден месец.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top