Home / бабини рецепти / Чудотворен, природен лек против настинки и болки во грлото (ВИДЕО)

Чудотворен, природен лек против настинки и болки во грлото (ВИДЕО)

Подготовката е многу лесна, а лекот е многу ефикасен и слободно може да се користи за деца над 1 година.

Шолја шеќер, пола шолја вода, лажица сок од лимон, лажица мед, пола лажица ѓумбир, ¼ лажичка мелено каранфилче се ставаат во сад на ниска температура и се оставаат да вријат дваесетина минути.

medicinehonПотоа садот се трга од оган и се остава неколку минути за да се излади.

Со помош на лажица се става мала количина на тава обложена со хартија за печење и се формираат форми како мали бомбончиња.

Потоа се посипуваат со шеќер во прав за да не се залепат едно со друго и се чуваат во лимена кутија.

По потреба се лижат неколку на ден, а со тоа со сигурност ќе ви се намали болката во грлото и ќе ви се олеснат симптомите на настинка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top