Home / бабини рецепти / Чај кој ќе ве прочисти со само неколку голтки

Чај кој ќе ве прочисти со само неколку голтки

ѓумбирот е вистински мелем за желудникот и за цревата, а познат е и како лек против грипот и настинката, мачнината, ја подобрува циркулацијата и го подигнува имунитетот. Напитокот од ѓумбир ќе го исчисти вашиот организам од токсичните наслаги кои се собираат во вашето тело.

caj-300x180Состојки:

– 4 шолји вода
– 2 парчиња свеж ѓумбиров корен (5 цм дебелина)
– додатоци по желба: мед или лимон

Подготовка:

Излупете го ѓумбировиот корен и исечете го на потенки кришки. Ставете ги парчињата во сад со вода и варете на послаб оган околу 15-20 минути. Потоа исцедете го чајот и додадете мед и лимон по желба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top