Home / природен лек / Артичока, растение добро за бубрези, црн дроб, дијабетесот и вишокот килограми

Артичока, растение добро за бубрези, црн дроб, дијабетесот и вишокот килограми

Артичоката е многу хранливо растение,одличен извор на фолна киселина а ги содржи витамините К и Ц. Покрај тоа содржи и бакар,манган и магнезиум.

artichoka11380488823_thumb_medium490_0За артичоката се вели дека се користи  за висок холестерол,бубрезите,проблеми со црниот дроб како и дебелото црево. За неа се вели дека помага кога имате изгореници од сонцето како и во лечење на мамурлакот од алкохолот.

Таа исто така го намалува апетитот и помага во проблемите со варење на храната а одлична е и за целосно решавање на проблемите со хронични воспаленија на црниот дроб, бубрезите како и за лекување на жолчното ќесе.

Артичоката исто така има можност да го намалува серумското ниво на шеќер во крвта и холестеролот,помага во лечење на артритис и реуматизам. Нејзината диаретска активност може да помогне во ублажување на проблемот на уринарниот тракт.

Артичоката исто така е голем сојузник на диетите, ги намалува килограмите и е одличен додаток кој дополнително помага во антицелулитните масажи за убава и сјајна кожа.

Дума.мк

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top