Home / природен лек / Aлергијата на полен – народен рецепт

Aлергијата на полен – народен рецепт

Потребни Ви се

alergija17-мајчина душица,

-камилица и

-зовриена вода.

5 децилитри зовриена вода се посипува на една лажица мајчина душица и една лажица камилица. Оваа мешавина се вдишува на периоди од 5-10 минути.

Освен тоа, се препорачува повремено мачкање на ноздрвите со смеса од 100 грама пчелин восок и две лажици цвет од невен, на што се додаваат две лажици цвет од лаванда.

Оставете ја смесата цела ноќ, а утрото загрејте ја на млака температура. Кога смесата ќе се истопи, исцедете ја со газа и ставете ја во мали тегли кои ќе ги чувате на ладно и темно место.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top