Home / природен лек / 4 магични семки кој мора да ги јадете за да сте здрави

4 магични семки кој мора да ги јадете за да сте здрави

Познавачите на здравата исхрана советуваат миксот од семки од лен, сончоглед, тиква и сусам да стане дел од вашата храна и почесто да ги конзумирате.Зошто се важни овие семки?

semki1400885540_thumb_medium490_0Семки од лен – Богати се со протеини, влакна, алфа линоленска киселина и омега 3 масни киселини. Добри се во борбата со слободните радикали, го подобруваат варењето и кардиоваскуларното здравје.

Семки од тиква – Одличен извор на витамин Е. Една лажица семки од тиква содржи 4-7 мг мононезаситени масти кои го намалуваат лошиот, а го зголемуваат добриот холестерол. Истовремено го јакнат имунитетот и го регулираат нивото на инсулинот.

Семки од сусам – Богати се со калциум, магнезиум и бакар. Го зголемуваат нивото на витамин Е во телото, го подобрува здравјето на срцето и го јакнат имунитетот. Истражувањата покажале дека можат да го намалат ризикот од мултиплекс склероза.

Семки од сончоглед – Содржат добри масти, односно мононезаситени и полинезаситени масти. Богати се со витамин Е, а добри се за коските како извор на калциум.

Дума

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top