Home / бабини рецепти / 3 рецепти за домашно лечење на кандидата

3 рецепти за домашно лечење на кандидата

Вагиналети и измивање

Исчистете едно парче бел лук, замотајте го во чиста газа. Пред спиење, ставете го како вагиналета, а наутро отстранете го.

podmocani zeni - urinarna inkontinencija1Разредете 1 лажица сода бикарбона во чаша провриена вода. Кога ќе се олади, со растворот измијте го интимниот дел. Постапката повторувајте ја 7 дена, а потоа направете пауза.

Кантарион

Чајот од кантарион е ефикасно средство против кандидата. 1 лажица кантарион прелијте со 2dl зовриена вода и варете 15тина минути. Пијте по ¼ шолја 3 пати во денот.

  • Чаша јогурт
  • 2 чешниња бел лук
  • 1 морков
  • ½ лажица цимет и ѓумбир

Изрендајте ги сите состојки и додајте ги во јогуртот. Зачинете, па оставете го да отстои неколку часа. Можете да го консумирате како салата еднаш во денот.

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top