Free songs
Home / природен лек / Рецепти – лек од маслиново масло – еве што се лечи

Рецепти – лек од маслиново масло – еве што се лечи

Маслиновото масло се препорачува и за болните од остеопороза,  бидејќи растителната маст помага при апсорпцијата на калциум од организмот и на тој начин ја подобрува минерализацијата на коските. Користете го  маслиновото масло и за подобрување на мозочната активност, да го забрзате метаболизмот , но и да го заштитите вашиот стомак од чир и гастритис.

maslinovo masloКористете маслиново масло и при хемороиди, за надворешна заштита  при кожни иритации, болки во увото и проширени вени.

Рецепти за лекување со маслиново масло

При гастритис: наутро на гладно се зема по 1 супена лажица  маслиново масло, по што се јаде една кришка леб. Постапката се повторува 14 дена, се прават 3 недели одмор и се почнува одново.

При проблеми со жолчката: наутро на гладно се пие лековит “коктел” од половина чаша топло млеко и 1с.л. маслиново масло, а потоа една чаша свеж лимон.

При болки во увото: 1/2 кафена лажичка  маслиново масло се загрева и се капнува  во ушниот канал. Потоа во увото ставете памук и обвиткајте ја главата со шамија.

Користете чисто маслиново масло за надворешна употреба кај модринки на кожата, испукани усни, убод од пчела.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss