Free songs
Home / бабини рецепти / Природен мелем на познатиот Хаџи Наџа – за рани, изгореници, плускавци

Природен мелем на познатиот Хаџи Наџа – за рани, изгореници, плускавци

Состојки:

vosak_1,5kg1 чаша природен восок
1 чаша маслиново масло (или сончогледово)
1 лажица мед
1 парче од прополис

Подготовка и Пакување:

Ставете ги сите состојки во сад и стопете, добро промешајте и на една чинија ставете неколку капки и оставете нека се излади за да ја проверите густината. Ако е премногу густ, во смесата додадете малку повеќе масло, а ако тоа е премногу течен и мек, тоа треба да се додаде восок. Додека е топол мелемот ставете го во тегли или кутивчиња за креми.

Корист :

Може да се користи за изгореници, рани, плускавци, красти, или едноставно за помек кожата.

Се нанесува на кожата и нежно се протрива. Кај рани не се трие – се нанесува само тенок слој и се покрива со газа.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss