Free songs
Home / природен лек / Ова се причините, зошто целиот свет почна масовно да користи чиа семе!

Ова се причините, зошто целиот свет почна масовно да користи чиа семе!

Зборот чиа доаѓа од зборот на Маите кој значи сила. Во своите 28 грама, семето обезбедува голем број на витамини и протеини.
cia semeЧиа семето е одличен извор на антиоксиданси. Антиоксидансите од храната можат да имаат позитивни ефекти на здравјето и ве штитат од супстанци кои може да предизвикаат дури и рак.
Одлично е против дијабетис. Чиата е потенцијален природен третман против дијабетис и го регулира шеќерот во крвта.
Тоа има способност да го забрза варењето на храната.
Семето е одличе извор на Омега 3 масните киселини ки се важни за здравјето на мозокот.
Исто така е добро за зајакнување на забите и коските. Има 18% калциум при конзумирање и е неопходно за коските и оралното здравје.
Одлично е за губење на мастите околу стомако. Ова семе има отпорност на инсулин кој може да биде причина за зголемување на стомачните масти.
cia semeНеопхоно е за добро здравје на срцето. Го подобрува крвниот притисок кај дијабетичарите и го зголемува здравиот холестерол.
Чиа семето содржи пристојна количина на протеини. Тоа го намалува апетитот и односно дека ги намалува мислите за храна за 60%, а желбата за грицки навечер и до 50%.
Го намалува холестеролот и го регулира функционирањето на цревата и има одличен извор на влакна.
Може да се користи како замена за јајце. Една лажица семе се меша со три лажици вода и се остава да отстои 15 минути.
Ист така семето го забрзува системот за обновување на кожата и спречување на предвремено срареење на истата.
Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss