Free songs
Home / Болести и лечење / Ова се најлошите положби за спиење, што наутро ве прават уморни

Ова се најлошите положби за спиење, што наутро ве прават уморни

Ако и по 8 часа сон се будите уморни, тогаш мора да ги смените навиките во положбата на спиење. Две пози при спиење создаваат непријатнопсти во телото заради кое се чувствувате изморени и ненаспани.

spienje polozbaСпиење на стомак

Оваа поза многу е тешко да ја задржите природната и опуштена положба на карлицата. Исто така, на овој начин создавате зголемен притисок на препоните и другите стомачни мускули, нозете и рацете, што го надразува нервниот систем на организмот и може да доведе до затегнување и болки во мускулите. Слично е и со положбата на главата која е поставена максимално на страна, со што тетивите се затегнати, нервите притиснати, што може да доведе до болки во вратот и неочекувани главоболки.

Положба на фетус

Можеби оваа поза е онаа во која многумина уживаат, сепак таа не добра за вашето тело и сон. Карлицата е свиткана во форма на буквата C што никако не е природно. Исто така, во оваа положба страдаат и вашите колена, кои ако долго се свиткани во иста положба ја влошуваат циркулацијата и предизвикуваат болки во зглобовите. Оваа положба на спиење ја притиска дијафрагмата и со тоа го отежнува дишењето.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss