Free songs
Home / Болести и лечење / Како да откриете дали некој има Менингит – менингеалните знаци

Како да откриете дали некој има Менингит – менингеалните знаци

meningit znaciМенингеални знаци се едноставни движења кои лекарот ги применува на пациентот, а истите се позитивни најчесто кога пациентот има менингит.

Доктори.мк пренесува како се изведуваат менингеалните знаци Кернинг и Брудзински, а истите можете да ги пробате и дома.

Кернингов менингеален знак…

Брудзински менингеален знак…

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss