Free songs
Home / природен лек / Ефикасен лек против бронхит – Сируп од морков

Ефикасен лек против бронхит – Сируп од морков

Морковот содржи каротeн – елемент кој во организмот се преработува во витамин А, богат е со витимин Е и со целулоза која делува добро на варењето на храната.

morkov-bronhitМорковите се познати со богатата содржина на неопходниот минерал калиум кој го спречува развојот на гастрит.

Во  народната медицина морковите се препорачуваат како секојдневна храна на болните од ревматизам, а делуваат позитивно и кај пациентите со дијабет.

Од морковите може да се приготви вкусен и лековит сируп – на две чаши свежо исцеден сок од морков се додава една чаша кафеав шеќер и се вари се додека смесата не се згусне.

Уште додека е врел сирупот се става во суво стаклено шише или тегла и се чува на суво и темно место. Овој лековит пијалак се консумира во текот на зимските месеци против бронхит, настинка или ангина, по неколку лажици на ден.

 

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss