Free songs
Home / нови лекови (page 10)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Ова може да ви спаси живот – апликација открива меланом, само праќаш фотка од бенка –

Ова може да ви спаси живот – апликација открива меланом, само праќаш фотка од бенка –

Секој може сам да ја слика бемката и низ Телескин дигитална платформа, снимката да ја испрати на лекар специјалист, вели доктор Јадран Бандиќ. За една од водечките иновации во областа на раното откривање на ракот на кожата, заслужна е белградската ...

Read More »

Измислен „чадор“ со кој се спречува мозочен удар

Измислен „чадор“ со кој се спречува мозочен удар

„Чадорот“ за спречување мозочен удар е создаден од страна на научниците од Институтот за физика на издржливост и истражување на материјалите и новосибирската компанија „Ангиолајн“. Предклиничките тестирања се веќе завршени во Научно-истражувачкиот институт за кардиологија во Томск, пишува порталот Руска ...

Read More »

Научниците тврдат: Хомеопатијата е само плацебо ефект

Научниците тврдат: Хомеопатијата е само плацебо ефект

Според најновите проценки на Советот за национално здравје и медицина во Австралија, алтернативната медицина не е успешна во лекување на хронични и други здравствени состојби. Советот утврдил дека нема доволно силни докази за тоа дали хомеопатскиот лек е поефикасен од ...

Read More »

Лекот што го чекавте: Хроничните мигрени ќе бидат минато

Лекот што го чекавте: Хроничните мигрени ќе бидат минато

Новиот лек кој целно е создаден да лекува мигрена би можел да донесе пресврт во лекувањето на таа состојба, пишува британскиот „Дејли мејл“. Новите инјекции им даваат надеж на стотици илјади луѓе кои страдаат од хронични мигрени, еден од најтешките ...

Read More »

“Филип Втори” одбележува 15 години од своето постоење

“Филип Втори” одбележува 15 години од своето постоење

17.000 кардиоваскуларни интервенции 800 од нив се направени кај  деца Најмалиот пациент  бебе од 2 месеци Први март 2000 година е датум кој отвори нова страница во историјата на Република Македонија. Страница која ја испишува и потпишува Академик д-р Жан ...

Read More »

Научниците пронашле лек против ќелавост

Научниците пронашле лек против ќелавост

Истражувачи од еден американски универзитет изјавиле дека направиле промена која може да означи крај на проблемите со ќелавоста кај мажите. На секој маж познато му е чувството кога нервозно се проверува на огледало дали ја изгубил косата. За среќа, тоа ...

Read More »

Во село бесплатно лекуваат рак!

Во село бесплатно лекуваат рак!

Докторите во Југра, мало гратче во западен Сибир последните три години успешно извршија 34 трансплантации на матични клетки. Тие со матичните клетки лекуваат рак на крвта, а експертите објаснуваат дека со овие клетки може да се изградат сите други клетки. ...

Read More »

Спас од хемотерапија – таблета која го заменува имунолошкиот систем

Спас од хемотерапија – таблета која го заменува имунолошкиот систем

Научниците од Универзитетот Јеил развиле синтетички молекули кои делуваат како антитела. USPS – првиот синтетички молекул кои делува како антитела. Вештачките антитела кои се земаат орално може да ја заменат хемотерапијата која се зема интравенски за лекување на рак и автоимуни болести. ...

Read More »

За 35 години нема да се умира од рак

За 35 години нема да се умира од рак

Човештвото во наредните три и пол децении ќе извојува најважна победа во борбата против ракот, кој до 2015 година ќе престане да биде смртоносна болест за луѓе помлади од 80 години, тврдат научниците од Лондонскиот универзитетски колеџ. Како што истражувањата ...

Read More »

ДНК тестот открива колку ќе живеете

ДНК тестот открива колку ќе живеете

Научниците открија биолошки часовник што може да го предвиди животниот век на поединецот. Истражувачите ги проучувале хемиските промени на ДНК, за да ја утврдат биолошката старост и ја споредиле со вистинските години на испитаникот. Тие откриле дека лицата кои се ...

Read More »
Scroll To Top