Free songs
Home / Болести и лечење / Ако јадете многу шеќер не ги игнорирајте ОВИЕ симптоми

Ако јадете многу шеќер не ги игнорирајте ОВИЕ симптоми

Шеќерот краде енергија

sekjer-otrov-300x300Дали шеќерот дава енергија? Баш обратно, од превисока доза шеќер ќе се чувствувате поспани и омалаксани.

Може да предизвика инфаркт

Шеќерот е штетен за срцето на тој начин што го активира хепарот да произведува супстанции кои го зголемуваат крвниот притисок. А високиот притисок го зголемува ризикот од инфаркт и мозочен удар.

Причина за габични инфекции

Исхраната со премногу шеќер може да биде фактор за честа појава на габични инфекции.

Шеќерот може да предизвика и деменција

Некои студии докажале дека континуирано високо ниво на шеќер во крвта може да доведе до предвремено стареење на мозокот и деменција.

Шеќерот е подеднакво штетен за црниот дроб како и алкохолот

Според штетата што ја нанесува на црниот дроб, експертите сметаат дека шеќерот е на исто ниво со алкохолот.

Поголем ризик од рак

Покрај се што кажавме до сега, бројни студии покажале дека луѓето кои често конзумираат шеќер имаат поголеми шанси да се разболат од рак.

Шеќерот предизвикува предвремено стареење

Најновите студии покажале дека шеќерот во телото го успорува процесот на производство на колаген неопходен за еластичноста на кожата.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss