Free songs
Home / 2016 / May (page 5)

Monthly Archives: May 2016

Од молитвите пред чудотворната икона се родиле 17 деца

Од молитвите пред чудотворната икона се родиле 17 деца

Среде Поречието,  манастирскиот комплекс посветен на раѓањето на пресвета Богородица во селото Манастирец, во близина на Македонски Брод, кој се верува дека почнал да се гради во десеттиот век и кого премрежијата кои ги издржал низ вековите го прават уште ...

Read More »

Од оваа навика може да добиете рак на јајници

Од оваа навика може да добиете рак на јајници

Ризикот од појава на рак на јајниците се зголемува за речиси една четвртина доколку користите пудра за тело, порачуваат научниците. Во новото американско истражување, се изнесува фактот дека 40% од жените секојдневно користат пудра за тело како дел од личната ...

Read More »

Што појадува директорот на „Гугл“ кој планира да живее вечно

Што појадува директорот на „Гугл“ кој планира да живее вечно

Реј Курцвајл (68), изумител, футуролог и директор на инжениеринг во „Гугл“, но покрај работата поврзана со компјутерите и технологијата, тој работи и на продолжувањето на животниот век. Овој шеесетгодишен футуролог изјавил дека сака да „го продолжи животниот век на луѓето ...

Read More »

Истражување покажа – Ова помага во заштита од рак на дојка

Истражување покажа – Ова помага во заштита од рак на дојка

Долги години се бараат лекови кои ќе бидат ефикасни во битката со ракот. Лекови кои се направени врз основа на куркума, можат да помогнат за состојбата, така што ги уништуваат канцерогените тумори во дојката, покажуваат резултатите од истражувањето. Истражувањето беше ...

Read More »

Измислен фластер за срцеви заболувања

Измислен фластер за срцеви заболувања

Научници од Израел направиле спасоносен фластер кој може да ги следи и третира срцевите проблеми. Научниците развиле фластер, испечатен со помош на 3Д технологија, кој содржи живо срцево ткиво создадено во лабораторија, и нано електроника. -Улогата на електрониката е да ...

Read More »

Излечете го воспалението на грлото и крајниците за само 5 часа!

Излечете го воспалението на грлото и крајниците за само 5 часа!

Нашите предци имале големо искуство во лекување на разни болести и познавале многу корисни рецепти за лечење. Сите овие рецепти луѓето ги пренесуваат од генерација на генерација, бидејќи она што е добро и корисно – никогаш не се заборавa. Народниот ...

Read More »

Научниците на прагот на пресврт во истражувањето на ракот на дојката

Научниците на прагот на пресврт во истражувањето на ракот на дојката

Резултатите од истражувањето на британските научници објавени во студијата во стручното списание Nature, се оценуваат како пресврт во истражувањето на ракот на дојката, а почиваат на сознанијата за генетските мутации кои влијаат врз настанувањето на овој вид карцином. Во досега ...

Read More »

Болка во градите – еве што може да е

Болка во градите – еве што може да е

Градната болка е еден од најчестите симптоми поради кој пациентите се јавуваат на лекар. Може да се манифестира на кое било место, почнувајќи од вратот и градниот кош до горниот дел на абдоменот, да биде со различен интензитет, карактер и ...

Read More »

Надеж за болните од рак: Корен од глуварче – лек – поефикасен од хемотерапија?

Надеж за болните од рак: Корен од глуварче – лек – поефикасен од хемотерапија?

Оваа билка е многу здрава – потребно е само да се набере од чисто подрачје, далеку од улиците и загадувањетоИако нашите баби подготвувале сирупи од глуварче знаејќи дека содржи многу лековити супстанции, она што сигурно не го знаеле е дека ...

Read More »

Компирот – лек против егземи

Компирот – лек против егземи

Се мие убаво компирот и неизлупен се сечи на два дела .Се става да се вари во несолена вода. Кога компирот се превари се лади водата. Болните места со влажен егзем се мијат неколку минути секој ден. Измиеното место не ...

Read More »
Scroll To Top