Free songs
Home / 2015 / October

Monthly Archives: October 2015

Лековити води во Македонија и што лечат

Лековити води во Македонија и што лечат

Најпосетуваниот туристичкиот локалитет е Смрдлива Вода до кој се стигнува преку Гевгелија. Тој се наоѓа на 850 метри надморска височина. Станува збор за минерални извори кои своето име го добиле по тоа што водата мириса на “расипано јајце”. Нивната лековитост ...

Read More »

Ефикасна маст за детска кашлица

Ефикасна маст за детска кашлица

Ако вашето дете го мачи болно грло и кашлица во текот на целата зима, обавезно пробајте да ја направите оваа маст која прави чуда. Многу лесно се подготвува, содржи само две состојки, но е многу ефикасна. Многу битно е тоа ...

Read More »

Џекфрут – Има неверојатни лековити својства – астма, тироида, висок притисок..

Џекфрут – Има неверојатни лековити својства – астма, тироида, висок притисок..

Иако се одгледува само во Индија, Виетнам, Шри Ланка, Тајланд, Филипините, Уганда, Танзанија и Јамајка, тоа е навистина популарно низ целиот свет затоа што одлично влијае на општото здравје. Тоа има вкус како комбинација од ананас, јаболко и банана, а ...

Read More »

Стар рецепт против кашлица од само 2 состојки – Зелка и мед

Стар рецепт против кашлица од само 2 состојки – Зелка и мед

Состојки: 1-2 листови зелка Мед Начин на подготовка: Одвојте еден лист зелка и ставете го да постои неколку минути во врела вода -да стане топол и мек. Потоа едната страна намачкајте ја со мед и намачканата страна ставете ја на градите. ...

Read More »

Преку косата се открива срцев удар неколку месеци порано

Преку косата се открива срцев удар неколку месеци порано

Високото ниво на хормонот на стрес, кортизолот, во косата може да укаже на срцев удар месеци пред да се дојде до неволја.   Канадските научници истражувале како проблемите на работа, во бракот и финансиските падови го зголемуваат ризикот од кардиуоваскуларни ...

Read More »

Овој зачин ќе го победи ракот?

Овој зачин ќе го победи ракот?

Американскиот национален институт за здравје спроведува четири клинички експерименти со куркуминот – се разгледува како терапија за карцином на панкреасот, мултипли миелом, Алцхајмерова болест и карцином на колоректумот.   Куркумата зазема висока позиција во традиционалната ајурведска медицина како чистач на ...

Read More »

Што ни зборува болката во одредени органи? Проверете и ќе се изненадите

Што ни зборува болката во одредени органи? Проверете и ќе се изненадите

Идејата или теоријата дека секој сам себеси си создава болести повеќе не се вбројува во екстремна алтернатива на која западните лекари превртуваат со очите во неверување.   „Како размислуваш, колку се плашиш, колку веруваш или не веруваш, колку си подготвен ...

Read More »

Не ја фрлајте кората од мандарините – ќе ве спаси од кашлица и болести

Не ја фрлајте кората од мандарините – ќе ве спаси од кашлица и болести

Ако ве мачи болка во грлото или кашлица, а во домот имате мандарини, од нивната кора можете да направите одличен лек. Еве што треба да направите: – Сомелете 50 гр. кора од мандарини и ставете ја смесата во тегла – ...

Read More »

Лекување на хемороиди со едноставен раствор од сол и сода бикарбона

Лекување на хемороиди со едноставен раствор од сол и сода бикарбона

Хемороидите можат да бидат внатрешни или надворешни. За внатрешните, освен промена во исхраната, често е неопходно и внатрешно лекување. Надворешните хемороиди може да ги излекувате откако ќе си го подготвите следниов лесен природен лек. Во една чаша за кафе ќе ...

Read More »

Древен руски рецепт за трајно ослободување од влакната на лицето

Древен руски рецепт за трајно ослободување од влакната на лицето

Древен руски рецепт за трајно ослободување од влакната – со неколкумесечен третман, влакната најпрво ќе се изретчат, а потоа и сосема ќе исчезнат. Третманот можете да го применувате на сите делови од лицето и телото. Начин на подготовка и третман: Соберете ...

Read More »
Scroll To Top