Free songs
Home / 2015 / March (page 4)

Monthly Archives: March 2015

Јадете салама – еве што внесувате во телото

Јадете салама – еве што внесувате во телото

Остатоците од антибиотици во месото можат да ги уништат „добрите“ бактерии кои се додаваат при производството на саламите. Дали знаете дека бактерите од млечно-киселата ферментација се додаваат во одредени производи од месо за да можат со ферментирањето да создадат млечна ...

Read More »

Ако сакате да сте здрави – ФРЛЕТЕ ГИ ОВИЕ РАБОТИ ОД ДОМА

Ако сакате да сте здрави – ФРЛЕТЕ ГИ ОВИЕ РАБОТИ ОД ДОМА

Стари пластични садови Прегледајте ги пластичните садови за чување храна кои ги имате и фрлете ги сите оние кои се изработени од цврста пластика која на себе ја содржи ознаката 7 или PC (поликарбонат), бидејќи овие пластични садови можат да ...

Read More »

Брз лек против главоболка: Солена лимонада

Брз лек против главоболка: Солена лимонада

Вообичаено кога имаме главоболка веднаш посегнуваме по некое апче. Можеби во моментот го решаваме проблемот, но ако тоа се случува често може само да се создаде нов проблем. Апчињата колку што се лековити, толку и му наштетуваат на организмот, бидејќи ...

Read More »

Лековит ликер од жалфија

Лековит ликер од жалфија

Веќе 4.000 години жалфијата е позната како растение кое чудесно лечи многу болести, а кај некои народи е сметана за светост. Жалфијата целата таа слава ја стекнала пред сè од безбројните примери за својата лековитост. Старите народи ја употребувале како лек за речиси ...

Read More »

(Видео) Внимателно: Неправилното седење на ВЦ школка може да предизвика рак на дебелото црево

(Видео) Внимателно: Неправилното седење на ВЦ школка може да предизвика рак на дебелото црево

Во израелското списание “Journal of Medical Sciences” објавена е студија за тоа дека седечката положба во приликата на празнење на цревата е виновна за високата стапка на заболување од хемероиди, воспаленија на црева, рак на дебелото црево и Кроновата болест. ...

Read More »

Мелем кој го намалува притисокот и го подобрува памтењето

Мелем кој го намалува притисокот и го подобрува памтењето

За да се стоплите а воедно и да си го сочувате здравјето во овие студени денови, еве какво какао може да му подготвите на целото семејство. Состојки: 1 чаша бадемово млеко 1 кафена лажица какао во прав 2 кафени лажици ...

Read More »

Оваа храна ја уништува и вашата ДНК и на потомството

Оваа храна ја уништува и вашата ДНК и на потомството

Секако и термичката обработка на здравите намирници може да имаат влијание врз квалитетот на храната. На пример научникот Френсис Потенгер во 1930 година, го истражил влијанието на суровата и обработената храна врз здравјето на мачките. Суровото месо и млеко во ...

Read More »

Лекарите веќе ништо не можеле да сторат за неа – затоа таа сторила многу за себе!

Лекарите веќе ништо не можеле да сторат за неа – затоа таа сторила многу за себе!

57 годишната Ким Луис Фергусон пред да добие деца била моден дизајнер. Потоа му се посветила на семејството, но не се откажала од храбрите модни комбинации кои ги правела за себе. Никогаш не пушела и не пиела, се хранела здраво, ...

Read More »

Чудотворен пијалок кој ИМ ЈА ВРАЌА ПРИРОДНАТА БОЈА на седите влакна!

Чудотворен пијалок кој ИМ ЈА ВРАЌА ПРИРОДНАТА БОЈА на седите влакна!

Потребни состојки -200 гр масло од ленено семе -4 средни лимони -2 мали чешлиња лук -1 кг мед Начин на подготовка Ставете бел лук и цел лимон во блендер. Не заборавајте да ја излупите кората од лимоните. Потоа додајте го ...

Read More »

Лек за синуси од растение кое расте диво во тиквешијата

Лек за синуси од растение кое расте диво во тиквешијата

Со години мака мачам со синусите па одлучив да споделам со вас што ме спаси Имено од Демир Капија ми донесоа диви краставици. Мали се. Ги сечевме на пола и капевме по неколку капки во двете носници и по неколку ...

Read More »
Scroll To Top