Free songs
Home / 2015 / March (page 3)

Monthly Archives: March 2015

Лек за штитна жлезда

Лек за штитна жлезда

Ова е неверојатен руски лек кој се прави само од две состојки, а при тоа е многу користен за да се излечи целосно штитната жлезда. На пролет, наберете 15 млади борови шишарки и измелете ги колку што можете поситно. Прелијте ...

Read More »

Еве како: Брзо и ефикасно намалете го крвниот притисок

Еве како: Брзо и ефикасно намалете го крвниот притисок

Високиот крвен притисок не е само болест на повозрасната популација. Над една третина од младите на возраст од 16 до 34 години страдаат од некој облик на хипертензија. Неодамнешно истражување открило дека оваа болест може и во својот благ облик ...

Read More »

Дуња за многу здравје – лек за крајници, дишни патишта, желудник, срце..

Дуња за многу здравје – лек за крајници, дишни патишта, желудник, срце..

Миризливата дуња со латинско име Cidonia oblonga, служи како симбол на плодноста уште од древни времиња. Па така невестата и младоженецот пред свадбата морале да изедат по една дуња за нивниот брак да биде среќен и плоден. Помалку е познат ...

Read More »

Симптоми – како да препознаете дека имате проблеми со штитната жлезда – тироидата

Симптоми – како да препознаете дека имате проблеми со штитната жлезда – тироидата

Луѓето кои се нервозни се жалат дека губат на телесна тежина, иако имаат добар апетит, имаат неправилна работа на срцето, губење на косата, препотување, може да се претпостави дека станува збор за хипертироидизам, просто кажано проблеми со тироидната жлезда. Меѓу ...

Read More »

Ленено семе – рецепт за лек за гастрит, срце, холестерол, притисок

Ленено семе – рецепт за лек за гастрит, срце, холестерол, притисок

Лененото семе содржи бројни здрави компоненти, меѓу кои најдобра репутација имаат омега 3 масните киселини, лигнаните и хранливите влакна. Омега 3 масните киселини имаат одличен ефект на кардиоваскуларниот систем, лигнаните кои припаѓаат во групата на фитоестрогени имаат одлични антиоксидантни својства, ...

Read More »

Лек за ешерихија коли – Семки од диња

Лек за ешерихија коли – Семки од диња

Дињата има значителни позитивни ефекти врз здравјето. Во медицински цели се користи коренот, пулпата и семиња. Таа го штити телото од кардиоваскуларни болести, стареење, уринарниот систем и помага во намалување на тежината. Таа исто така е во низата на антиканцерогена ...

Read More »

Кисела зелка – лек и прочистувач на желудникот

Кисела зелка – лек и прочистувач на желудникот

Обилните оброци и многуте слатки работи, по празниците му наштетуваат на желудникот и потребно е подолг период за истиот да се опорави. Професор од Виена Хадемар Банкхофер советува, дека по празниците најдобро е да се јаде кисела зелка. Киселата зелка ...

Read More »

Моќен лек за дијабетес, чир, очи, анемија… – ПИВСКИ КВАСЕЦ

Моќен лек за дијабетес, чир, очи, анемија… – ПИВСКИ КВАСЕЦ

Пивскиот квасец се препорачува за сите возрасти, бидејќи го заштитува црниот дроб, очите, кожата, помага во исчезнувањето на акните, го отстранува заморот, ја одржува рамнотежата на цревната флора, спречува мачнини, ги олеснува дигестивните проблеми и го поттикнува губењето на тежината. ...

Read More »

Лекови кои ги користеле македонците во 19 век – лек за за понадвор, за сафра….

Лекови кои ги користеле македонците во 19 век – лек за за понадвор, за сафра….

Лекови за љубов, мевлем за ќелави, лек за „све зло во серцето“, потоа лек за понадвор, за сафра, за човек што не може да држи та мочта му се испушта в гаќи, за поулавен човек, за човек од змија што ...

Read More »

Како да се ослободите од болките во нозете, грбот и зглобовите за 7 дена ?

Како да се ослободите од болките во нозете, грбот и зглобовите за 7 дена ?

Овој рецепт е вистинско чудо, доколку имате болки во грбот, зглобовите и нозете. Потребно – 150 грама желатин Навечер ставајте 5 грама желатин во една четвртина чаша ладна вода, убаво промешајте и оставете ја да стои до сабајлето. Смесата преку ноќта ...

Read More »
Scroll To Top