Home / природен лек / Моќен лек за дијабетес, чир, очи, анемија… – ПИВСКИ КВАСЕЦ

Моќен лек за дијабетес, чир, очи, анемија… – ПИВСКИ КВАСЕЦ

Пивскиот квасец се препорачува за сите возрасти, бидејќи го заштитува црниот дроб, очите, кожата, помага во исчезнувањето на акните, го отстранува заморот, ја одржува рамнотежата на цревната флора, спречува мачнини, ги олеснува дигестивните проблеми и го поттикнува губењето на тежината.

kvasec-630x307-300x146Исто така неучно и медицински е докажано неговото дејство во борбата со дијабетесот, помага да се нормализира работата на органите за варење, лечи чир на желудникот, помага кај воспалена слузокожа на желудникот и овозможува редовно празнење на цревата, со што спречува настанување на запек.

Сепак најважна карактеристика на сувиот пивски квасец е неговата висока содржина на витамините од Б групата (Б1, Б2, Б6, биотин, ниацин), кои го регенерираат нервниот систем, ја подобруваат функцијата на црниот дроб и ја помагаат правилната работа на срцето. Пивскиот квасец е одличен пријател во борбата против анемијата и го подобрува имунитетот на организмот.
Позитивното делување на пивскиот квасец  се забележува и во следните случаи:
– Артериосклероза
– Физичка и ментална исцрпеност
– Го подобрува апетитот посебно кај децата
– Го намалува нивото на шеќер и мастите во крвта поради што се препорачува на лица со диабетис
– Ја подобрувас дигестијата, ги одстранува мачнината и тежината во стомакот – Ја смалува напнатоста и нервозата
– Со своето природно антибиотско дејство го неутрализира штетното делување на бактериите

Дијабетес тип 2, шеќер во крвта и холестерол

kvasacУпотребата на пивскиот квасец за дијабетес датира од 1853, кога Бристолски лекар пропишал пивски квасец е на пациентот со дијабетес. По 6 недели, пациентот доживеал ослободување од д симптомите на дијабетес. Современите истражувања веруваат дека пивскиот квасец  помага да се подобри нивото на гликоза со зголемување на вредноста на хром во телото. Хромот е минерал познат за подобрување на толеранција на глукоза во рамките пациенти со тип 2 дијабетес и исто така, може да се подобри чувствителноста на инсулин.

Хромот игра важна улога во нормален метаболизам на јаглехидрати и липиди. Во една студија објавена во мај 2011 година од страна на „Journal of Trace Elements in Medicine and Biology“, пациенти со дијабетес тип2 поделени по случаен избор во две студиски групи; во период од три месеци, една група доби дневни дози од 9 гр пивски квасец со хром, а другата група доби пивски квасец  без хром.

Пациентите кои примиле пивски квасец со хром покажаа подобрена пониски нивоа на гликоза во крвта, како и наглото намалување на вкупниот холестерол и липопротеините со ниска густина, т.н. “лош” холестерол. Почетните студии сугерираа дека пивскиот квасец може да го намали ЛДЛ холестерол и да го зголеми нивото на ХДЛ холестерол.

Пивскиот квасец помага при намалување на килограмите

tezina stomak dietaПивскиот квасец индиректно може да ви помогне да изгубите телесна тежина преку поддршка на способноста на телото и метаболизмот на јаглехидратите, кои ќе ви помогнат да се зголеми нивото на енергија. Пивскиот квасец, исто така, содржи високо ниво на протеини, кои можат да помогнат во подобрување на развојот на мускулите. Преку своите енергетски квалитети, пивскиот квасец индиректно може да помогне во губење на тежината;

Б-витамините му помогаат на телото при разложување на јаглехидрати, протеини и масти, што резултира со зголемување на нивото на енергија. Хромот му помага на телото да одржи оптимално нивото на гликоза во крвта, а со тоа се намалува гладта. Протеините се корисни за зачувување на мускулната маса, кога и губење на тежината. Пивскиот квасец е додаток на исхрана добиен од едноклеточни габи кои содржат високи количини на хром, протеини и Б-витамини. Ова го прави пивски квасец корисна алатка за губење на тежината.

За убавината на кожата и косата

kosa vrvoviПивскиот квасец е добар извор на селен, хром, протеини и повеќето Б витамини. Вашето тело бара Б витамини за одржување здрава кожа. Два од витамините, Б5 и Б6, може да помогне да се спречи  стареењето на косата. Б5 спречува косата да стане седа, а Б6 помага на телото да се одржи производството на меланин природна боја на косата. Убавината на пивскиот квасец е убавина на целата коса бидејќи и го враќа природниот сјај и убавина, еластичност и густина.

Пивски квасец во бременоста

Пивскиот квасец е еден вид на додаток во исхраната и има високо ниво на хром и други хранливи материи кои се важни за организмот. Соодветна исхрана е важна во текот на бременоста, кога вашето тело има дополнителен притисок од  развојот на вашето бебе. Со консумација на пивскиот квасец, може да се добијат некои од витамините се потребни во текот на бременоста.

Пивскиот квасец има неколку Б-комплекс витамини, кои се важни за време на бременоста. Витамините Б1 и Б2 и може да го создадат енергија во вашето ниво, ниацинот промовира здрава кожа и витамин Б6 може да помогне да се намалат ефектите од утринските мачнини. Пивскиот квасец е одличен извор на хром. Хромот е важен во текот на бременоста бидејќи ја подобрува дигестијата и го забрзува метаболизмот на јаглехидрати. Покрај тоа, хромот го стабилизира нивото на шеќер во крвта, што може да биде фактор за појава на дијабетес.

Канцерогени заболувања

Некои форми на рак може да се спречи со помош на пивски квасец според студија објавена во јуни 2012 издание на списанието “Cytotechnology”. Во студијата, бета-глукан, полисахарид молекула која се наоѓа во пивскиот квасец, го заштитува од оштетување ДНК комплексот од ултравиолетовите зраци. Во студијата објавена во септември 2012 година се покажа способност на пивскиот квасец да се спречи структурите на краевите на хромозомите да се уништат, процес кој може да доведе канцерогена клеточна делба. Истражувачите напоменуваат дека протеинот во квасецот е сличен на структурата на протеинот кој учествува во клеточната делба.

Што е пивскиот квасец?

Пивскиот квасец се добива од габа позната како Saccharomyces cerevisiae и е клучна состојка во производството на пиво. Квасецот е жив едноклеточен организам. Кога се користи во подготовка, се храни со шеќери и испушта јаглерод диоксид, па така помага во процесот на ферментација. Квасец нуди висока концентрација на витамин Б, вклучувајќи Б1, Б2, Б3, Б5, Б6, Б7 и Б9. Витамин Б9 е исто така познат како фолна киселина. B7 е биотин, и B2 се рибофлавин.

pivski kvasecПивскиот квасец е богат со голем број на корисни хранливи материи. Содржи, протеини, јаглехидрати, диетални влакна, масти, минерали: калиум, хром, фосфор, калциум, натриум,  железо, витамини: тиамин,ниацин, рибофлавин и квасец.

Пивскиот квасец содржи 52% протеини,  е одличен извор на малку маснотии и е омилен извор на енергија меѓу фитнес ентузијасти за употреба во пијалаци и сокови. Пивскиот квасец е исто така добар извор на одредени минерали, како што се селен и хром и Б-комплекс витамини.

Во  составот на пивскиот квасец ќе ги најдете:

  • Тиамин
  • Рибофлавин
  • Ниацин
  • Б6
  • Биотин
  • Фолна киселина

Тиамин

Тиамин, или витамин Б1 витамин од групата Б комплекси и е вклучен во метаболизмот на јаглени хидрати, масти и амино киселини, како и алкохол и гликоза. Ги подобрува нервните функции, вклучително и функциите на срцето. Тежок дефицит на тиамин предизвикува бери-бери, често смртоносна болест со симптоми како што се потешкотии при одење, губење на осет во рацете и нозете, парализа на долниот дел на нозете и ментална конфузија. Тиамин, како и сите Б-комплекс витамини е растворлив во вода.

Рибофлавин

Рибофлавин, или витамин B2 игра важна улога во метаболизмот на јаглехидрати и протеини. Исто така го поддржува интегритетот на мукозните мембрани. Недостаток на рибофлавин резултира со рани или ткива во устата, на очите, кожата и гениталиите.

Ниацин

Ниацин, витамин Б3 и неговите сродни соединенија се од витално значење за клеточниот метаболизам. Недостатокот на ниацин или неговиот претходник триптофан може да резултира со пелагра, сериозно ослабена кондиција и може да предизвика форма на деменција, како и проблеми на кожата и дигестивни проблеми.

Пантотенска киселина

Пантотенска киселина или витамин Б5 е вклучена во многу ензимски реакции. Ретко се јавува недостаток, но симптомите се депресија, абдоминална непријатност и чувство на печење во нозете може да се случи кога телото нема доволно количество од овој витамин.

Пиридоксин

Пиридоксин и сродните супстанции во витамин Б6 се важни за централниот нервен систем, кожата и крвта. Кај доенчињата, недостаток може да предизвика конвулзии; кај возрасните, може да предизвика анемија. Големи дози на пиридоксин може да се токсични.

Биотин

Биотин, или витамин Б7 е од суштинско значење за метаболизмот на масти и јаглени хидрати.

Фолна киселина

Фолната киселина или витамин Б9 е од суштинско значење за развојот на фетусот, за нервниот систем, па затоа е многу важно во пренаталниот период  да се внесуваат витамини. Тоа е исто така е вклучена во созревањето на црвените крвни зрнца во сите фази на животот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top