Free songs
Home / 2014 (page 30)

Yearly Archives: 2014

Ослободете се од главоболката и притисокот за 20 минути!

Ослободете се од главоболката и притисокот за 20 минути!

Ако во главата имате силна и неиздржлива болка или пак имате проблеми од висок притисок, пробајте го овој природен лек кој ќе ви ја отстрани болката само за 20 минути. Подгответе облоги од газа,преклопете ја газата во 8 слоеви, при ...

Read More »

Кошмарите кај децата предупредуваат на психички нарушувања

Кошмарите кај децата предупредуваат на психички нарушувања

Редовните кошмари кај децата можат да бидат првичен знак на предупредување на психичко нарушување, предупредуваат британските научници. Тие тврдат дека поголемиот број деца имаат кошмари, но треба да се обрне внимание кога таа појава трае со години. Со истражувањето биле ...

Read More »

Зошто ни игра окото – како да го спречите

Зошто ни игра окото – како да го спречите

Треперењето на долниот или горниот капак на окото, докторите го нарекуваат- миокимија. За среќа оваа состојба освен што иритира неколку ситни мускули и предизвиукува спонтано грчење во девет од десет случаи не е сериозен медицински проблем и обично поминува само ...

Read More »

Храна која е опасна за бебињата

Храна која е опасна за бебињата

Постојат производи кои можат потенцијално да предизвикаат алергиски реакции или во некои случаи дури и ботулизам, кој го напаѓа нервниот систем. Од исклучителна важност е внимателниот избор на производи, посебно во првите 12 месеци од животот на детето, бидејќи дигестивниот систем во тој ...

Read More »

Чај од врес – ја чисти крвта, лечи цистит, простата, бубрези, жолчни патишта

Чај од врес – ја чисти крвта, лечи цистит, простата, бубрези, жолчни патишта

Кога страдате од “дупки” во помнењето, чувство на непријатност и болки во главата или шумење во ушите, ќе ви помогне обичен врес, (латинско име Calluna vulgaris). Ставете една лажица сув цвет од врес во лонец. Додадете половина литар врела вода ...

Read More »

Откажување на бубрези по операција – се случува и кај пациенти кои немале проблем со бубрези

Откажување на бубрези по операција – се случува и кај пациенти кои немале проблем со бубрези

Бубрежно затајување може да се случи секому, посебно по тешка операција, дури и на оние пациенти кои претходно немале никаков проблем со бубрезите. Кои се причините, подобра превентива, нови начини на лекување и како да се спречи да прерасне во ...

Read More »

Лаванда, ванила, јасмин – мириси за среќа, убавина и здравје

Лаванда, ванила, јасмин – мириси за среќа, убавина и здравје

Добро познато е дека мирисите ги оживуваат спомените. Веројатно тоа сте го доживеале кога некаде сте налетале на мирис на јаболки и цимет кој ве потсетува на Божиќ кај вашите баба и дедо па сте се почувствувале како повтроно да ...

Read More »

Индиец тврди дека живее без храна и вода веќе 74 години

Индиец тврди дека живее без храна и вода веќе 74 години

Индиец тврди дека ништо не јаде и не пие веќе 74 години. Научно се докажа дека тој ја кажува вистината. Прехлад Јани има 85 години и живее во пештерата  Амба без храна и без вода. Тој вели дека неговиот дом ...

Read More »

Руски народни лекови за простата

Руски народни лекови за простата

Семки од тиква против простатитис Смелете 500 грама излупени непечени семки од тиква и додајте чаша густ мед. Сето ова добро измешајте го и направете топчиња со пречник од 1-1,5 сантиметри. Земајте по едно топче секое утро пред појадокот, с` ...

Read More »

Лекарите на тема – откажување на бубрезите по операција

Лекарите на тема – откажување на бубрезите по операција

Трето по ред собрание на тема „Акутна бубрежна инсуфициенција на одделите за интензивно лекување“ ќе се одржи денска во организација на Здружението за кардиоваскуларна хирургија на Република. Целта на овој собир е да се презентираат последните новини и можности во ...

Read More »
Scroll To Top