Free songs
Home / 2014 / July

Monthly Archives: July 2014

Боракс – минерал што може да ве спаси од артритис

Боракс – минерал што може да ве спаси од артритис

Иако на прв поглед изгледа шокантно дека бораксот, состојка на детергентите и силен инсектицид, може да се користи и за лекување, сепак неговото терапевтско дејство е потврдено со многубројни експерименти направени од угледни стручњаци во светот. Некој ќе рече: Ако ...

Read More »

Кој треба – а кој не смее, да јаде ГРАВ

Кој треба – а кој не смее, да јаде ГРАВ

Гравот е суперхрана Едноставно, гравот е нутритивно суперхрана. Тој е еден од најдобрите растителни извори на протеини, сиромашен е со калории, масти и со натриум. Од минералите, гравот содржи бакар, железо, фосфор, манган, магнезиум, а е добар извор и на ...

Read More »

Не постои вакцина, ниту лек – од обичен грип до крварење од очите и ушите

Не постои вакцина, ниту лек – од обичен грип до крварење од очите и ушите

Не постои вакцина, ниту лек – Болеста е тешко да се открие во раната фаза, бидејќи симптомите како замор, треска или нагони за повраќање потсетуваат на грип или маларија. Дерек Гадерер, експерт кој се бави со генетиката на овој вирус, ...

Read More »

Трудници не смеат да ги употребуваат овие билки – може да се опасни

Трудници не смеат да ги употребуваат овие билки – може да се опасни

Некои билки можат да бидат потполно безопасни за трудниците, но постојат и такви кои треба да се избегнуваат во бременоста, особено во количини кои не се препорачливи. Пред употреба на било која билка добро е да се консултирате со фитоароматерапевт ...

Read More »

Лек за гастрит – Мајчина душица во бело вино

Лек за гастрит – Мајчина душица во бело вино

Според тоа дали е акутен или хроничен, гастритот се разликува по своите симптоми. Болките во стомакот, гадење, повраќање, главоболки и вртоглавици се карактеристични за акутниот гастрит, а чувството за тежина во стомакот, киселини, ждригање и болки во срцето – за ...

Read More »

Исчистете го организмот со јапонска водна терапија

Исчистете го организмот со јапонска водна терапија

Водата е вистинскиот извор на животот и основен елемент на секоја функција во организмот. Без доволна хидрираност е невозможно да се замислат здравиот крвотек, бубрезите, мускулите и особено прочистувањето, односно елиминацијата на штетените материи од организмот. Генерално, пиењето вода е ...

Read More »

Олеснете си ја болката – Облоги за синуси

Олеснете си ја болката – Облоги за синуси

Изрендајте рен и ставете го во шише од 0,5 л, потоа наполнете го со вински оцет до врв, затворете и чувајте на топло место 10 дена и повремено мешајте. Потоа отворете го шишето и секојдневно вдишувајте по 5 минути на ...

Read More »

Излечете ги воспалените вени на сосема природен начин

Излечете ги воспалените вени на сосема природен начин

Гавезот е одличен природен лек за вопаление на тетиви, артритис, исчашувања или дислокации на зглобовите, фрактури и слично. Во прилог на погоре споменатите лековити својства на оваа билка е и дека таа е одлична во борбата против воспаление на вените. ...

Read More »

Домашни лекови против болки во нозете!

Домашни лекови против болки во нозете!

Од сите делови на телото редовно ги занемаруваме нозете. Болките во стапалата се еден од најважните општи проблеми на луѓето. Оваа болка се јавува од прекумерно одење, неудобни чевли, враснати ножни нокти или поради предолго стоење. Еве неколку домашни лекови ...

Read More »

Еве што се случува со вашиот ум ако постојано сте загрижени

Еве што се случува со вашиот ум ако постојано сте загрижени

Дали можете да го замолчите својот мозок? Британскиот филозоф Алан Ватс со помош на видео материјал објаснува зошто се грижиме и што се случува во нашиот мозок кога постојано сме загрижени. Ватс загриженоста ја објаснува како “магепсан круг на умот“. ...

Read More »
Scroll To Top