Home / алтернативна медицина / ЗуСанЛи точка за долговеност – точка од 100 болести на вашето тело

ЗуСанЛи точка за долговеност – точка од 100 болести на вашето тело

Една јапонска легенда вели дека одамна живеел еден среќен човек кој добил од својот татко непроценливо знаење – знаење за точката на долговечност или точката од стотини болести. Синот секојдневно ја масирал оваа точка и доживеал смрт на неколку императори.

zusanliМасирањето на точката е една од најстарите методи на лечење на истокот која трае веќе неколку илјадници години. Вкупно човечкото тело поседува 365 точки и 12 главни меридијани, што потсетува на количините денови и месеци во годината. Делувањето на таквата масажа (акупресуда, притисок на прстите на одредени точки), е засновано на учењата за меридијаните и каналите кои се поврзани со одредени органи.

Во кинеската медицина телото се однесува како енергетски систем, така што низ масажата може да се влијае на текот на енергија и функционирање на активностите на органите. Активирањето на точката Зу Сан Ли дава трајно подмладување и исцелителен ефект, спречувајќи го стареењето. Во Кина оваа точка е позната како „точка на долговечноста“ во Јапонија – „точка од стотини болести“.

Каде се наоѓа оваа точка (Зу Сан Ли) во нашето тело?

Точката на долговечност се наоѓа под чашката на коленото. За да ја пронајдете, покријте го коленото со дланката. Точката се наоѓа меѓу завршетокот на малиот и прстот до него во вдлабнатина меѓу коските. Можете да ја пронајдете и на друг начин. Морате да седнете на под, да го притиснете цврсто стапалото на подот и да ги повлечете кон себе, неподигнувајќи ги петите од подот.

Ќе приметите дека под коленото се создало извишување. Пронајдете ја највисоката точка на ова извишување, ставете го на нејзе прстот и заземете ја стартната позиција. Точката на која сте притиснале со прстот е токму таа точка Зу Сан Ли. За што е одговорна оваа точка на нашето тело и зошто Јапонците ја нарекуваат – точка од стотини болести?

Точка Зу Сан Ли е:

– Ја контролира работата на органите кои се наоѓаат во долните половни тела

– Ја контролира работата на кичмата во деловите кои се одговорни за правилно функционирање на гастроинтестиналниот тракт, дигестивниот тракт, бубрезите и надбубрежните жлезди. Со помош на масажата на оваа точка може да се зголеми активноста на надбубрежните жлезди кои имаат улога на чувар на здравјето на човекот. Таа вбризгува во крвта адреналин, хидрокортизон и други важни хормони.

515b1b1e91fc9

Ако секојдневно ја масирате „точката на долговечност“, можно е да ја нормализирате работата на надбубрежните жлезди кои ја имаат следната функција во организмот:

– Нормализација на крвниот притисок

– Нормализација на глукозата, инсулин

– Сузбивање на воспалените процеси во организмот

– Регулација на имуните функции на човекот Така со масирањето на точката можете

– Да го подобрите варењето

– Да ги излечите болестите на гастроинтестналниот тракт

– Да ги третирате последиците од мозочен удар

Масажата на оваа точка ќе ви помогне да стекнете самодоверба, надминување на стресот и анксиозност, ќе најдете внатрешна стабилност. Масажата на оваа точка може да излечи голем број на болести, вклучувајќи импотенција, запек, гастритис, неможност да се задржи урината. Во голема мера се зголемува имунитетот, човекот станува здрав и одржлив.

Како можете да влијаете на точката на долговечност?

rudolf-breuss-massage-in-pforzheim-37d9fМасирајте ја точката во утринските часови, пред ручек, 9 пати со кружни потези во правец на стрелките на часовникот (9 пати на едната нога, па 9 пати на другата) 10 минути дневно. Пред почетокот на масажата заземете удобна опуштена положба (седечка). Контролирајте го дишењето и сконцентрирајте се на своите чувства. Втурнете се во состојба на хармонија и разбирање на процесот на оздравување. Таквата масажа има стимулативно дејство. Масирајте ја точката со прстите или со зрно на која било житарица.

А можете и да залепите на точката бел лук и да го оставите 1-2 часа (додека кожата не поцрвени) Секојдневната масажа на точката Зу Сан Ли во вечерните часови е погодна за губење на тежината 400 до 500 грама неделно. Но, немојте да ја масирате директно пред спиење за да не предизвиката несоница. Точката Зу Сан Ли можете да ја масирате секојдневно, но најдобро се постигнува за време на младиот месец.

„Осум дена по настанокот на младиот месец, масирајте ја оваа точка наутро, наизменично на секоја нога во правец на стрелките на часовникот. Тоа е најдобро ефеикасно време за масажа за јачењето на имунитетот, подобрување на работата на сите органи и успорување на процесот на стареењето. Пред ручек, наизменично на секоја нога, во правец на стрелките на часовникот, за подобрување на опсегот на тонусот, памтењето, работата кардиоваскуларниот и системот за варење.

-По ручекот синхронизирано на двете нозе, против стресот, нервозата и раздразливоста кај главоболката и пореметувањето на сонот. Масирајте ја навечер во спротивен правец од стрелките на часовникот, наизменично, на секоја нога, за јакнење на метаболизмот и намалување на телесната тежина.

2 comments

  1. Me interesira kakov e toj bel luk dali se raboti za KROMID ILI LUK ve molam za odgovor;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top