Home / природен лек / За кашлање, бронхитис и грозница – Коприва

За кашлање, бронхитис и грозница – Коприва

Целото растение е лековито ,расте во пролет , кога копривата е млада листови се берат и целото растение со стеблото.

копривата се бере во текот на годината, а коренот се жнее во пролет и есен. семето од коприва созрева во август.

Коприва најчесто се употребува како лек за чистење на крвта, да се спречи губење на косата, ревматизам, грозница, прекумерно мокрење, туберкулоза, пневмонија, бронхитис, заболувања на зглобовите, калкулус, анти-зрачење, анемија, чиреви, несоница, нервоза и добро за лекување на рани

копривата е растение која е исклучително богата со протеини, јаглени хидрати, масти, калциум, фосфор, железо, витамини Ц, А, Б3 и Ц, каротин, пантотенска киселина, и многу други супстанции. Коприва чај е одличен за искашлување, третман на црниот дроб, желудникот и цревата, а е одличен лек за анемија, треска, жолтица и маларија.

Во комбинација со други состојки коприва лечи чир во желудникот и дванаесопалачно црево, ја прочистува крвта, помага во варењето на храната, ја намалува анксиозноста и несоницата. Освен тоа копривата е добар против гихт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top