Free songs
Home / аларм / Внимавајте – од оваа храна може да добиете рак на белите дробови

Внимавајте – од оваа храна може да добиете рак на белите дробови

Јаглените хидрати му даваат енергија и виталност на нашиот организам, но ако претерате со нив, постои опасност од прекумерно дебелеење, дијабетес и други здравствени проблеми.

rak devojceНово истражување докажува дека претераното конзумирање на јаглени хидрати, особено оние со висок гликемиски индекс – бел леб, корнфлекс, експандиран ориз – го зголемуваат ризикот за добивање на рак на белите дробови за 49%.

Најлошо е тоа што најмногу загрозени се непушачите, затоа што статистиките покажуваат дека битката со оваа болест ја изгубиле 12% од оние лица што бегаат од тутунски чад.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss