Home / природен лек / Цвекло за трудници, за превенција од канцер и срцеви заболувања

Цвекло за трудници, за превенција од канцер и срцеви заболувања

Како извор на фолна киселина, цвеклото помага да се метаболизираат аминокиселини и е особено важно за бремените жени.

cvekloИсто така, црвените пигменти кои ги има во цвеклото се многу важни во борба против канцерот и го намалуваат ризикот од срцеви заболувања.

Ако ги сакате витамините, тогаш секако дека е најдобро да се јаде цвеклото свежо, рендано, со оцет и со маслиново масло.

Можете да го консумирате и варено, малку зачинето. Во една чаша варено цвекло има 37 калории.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top