Home / природен лек / Циметот го јакне коренот на косата, оцетот ги брише нечистотиитеo

Циметот го јакне коренот на косата, оцетот ги брише нечистотиитеo

Ако сакате да блеснете со својата појава, односно со косата, нахранете ја од сопствената домашна работилница. Употребете продукти кои ги имате дома и ќе постигнете прекрасен изглед.

kosa 3Маска од тиква

Тиквата одлично ќе ја нахрани косата, бидејќи е богата со витамин А и калиум поради што благотворно дејствува на темето и на растот на косата.

Во сад ставете две шолји пасирана варена тиква, додадете мала лажичка масло од кокос, лажичка мед и лажичка јогурт. Состојките измешајте ги и нанесете ги на влажна коса. Оставете ја маската да дејствува 15 минути и потоа измијте ја со шампон.

Оцетот ја отстранува маснотијата

За да и дадете на вашата коса повеќе живот, измијте ја со мешавина од една чаша јаболков оцет и чаша млака вода. Потоа измијте ја косата со шампон за да го отстраните непријатниот мирис. Оцетот ќе ја исчисти целата нечистотија и вишокот природни масла од скалпот, а ќе го спречи исушувањето на косата.

Шампањското го враќа сјајот

Шампањското прави чуда за косата, особено за русата затоа што создава златен сјај, а не исушува. Косата прво измијте ја со шампон, а потоа измијте ја со половината чаша млака вода и половина чаша шампањско. Немојте да ја плакнете, косата ќе биде сјајна и полна со волумен.

Циметот го јакне коренот на косата

Во сад ставете половина чаша врело маслиново масло и додадете лажичка цимет и лажичка мед. Кога смесата ќе се излади, вмасирајте ја во скалпот и оставете ја да дејстввува 15 минути. Потоа измијте ја косата со шампон и постапката повторувајте ја секоја недела за да го зајакнете коренот на косата. Маската од цимет го спречува опаѓањето на косата.

Orbis

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top