Home / природен лек / Цимет – лек против лош здив, ‘рчење и вртоглавица

Цимет – лек против лош здив, ‘рчење и вртоглавица

Неколку студии покажаа дека циметот има антисептички својства и ги убива бактериите…

cimet-16df4b816c05bfd04c058541705756f0_header-620x320Како да го користите: за да ​​направите чај, измешајте пола лажичка цимет во прав со една чаша зовриена вода. За лош здив, измешајте го со ладна вода и употребувајте го за плакнење на устата. Циметот, исто така, може да се користи и за дезинфекција на рацете, обично во форма на етерични масла.

Внимание: циметот содржи кумарин кој може да ги оштети црниот дроб и бубрезите, ако внесувате големи количества. Во мали количини потполно е безопасен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top