Home / природен лек / Сувата кајсија прави чуда за вашето здравје – за коски, срце, нерви, крв …

Сувата кајсија прави чуда за вашето здравје – за коски, срце, нерви, крв …

Сувите кајсии содржат голем процент на белковини, влакна, витамини, минерали и шеќер, што ги прави идеални за секој почеток на денот.

suvo-ovosje-thumbГо намалуваат стресот и го регулираат варењето. Магнезиумот е минерал кој доминира кај кајсијата, го намалува стресот, додека витаминот Б ги зајакнува нервите.

Ова овошје е одлично и за лицата кои имаат зголемен холестерол. Сушените кајсии кога се јадат, треба добро да се сожвакаат, бидејќи на тој начин го потикнуваат варењето.

Го чуваат срцето и ја поправаат крвната слика. Тие содржат голема количина на калиум, минерал кој е важен за нормална работа на сите коски. Витаминот Ц, кое го содржи ова овошје, ја олеснува апсорпцијата на железото, што е важно за анемичните луѓе.

Во борба против рак

– 200 гр суви кајсии

– 100 гр суви сливи

– 100 гр ореви

Се мелат, им се додава 2 лажички мед и се промешува. Се става во сад и се чува во фрижидер. Се јаде по една лажичка пред доручек и навечер пред спиење.

Внимание

Не претерувајте со нивнo конзумирање, бидејќи можат да предизвикаат пролив. Не треба да се даваат на деца помали од една година, а кај возрасните можат да предизвикаат алергија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top