Home / природен лек / Суровиот магдонос – лек против Ешерихија коли и бактерии

Суровиот магдонос – лек против Ешерихија коли и бактерии

Суровиот магдонос е добар и за лечење на слабокрвност, односно анемија, и изобилува со огромни количини на витамин Ц што пак ја олеснува апсорпцијата на железо во крвта.

mAGDANOSТој ја поттикнува активноста и лачењето на желудникот, со што ја подобрува апсорпцијата на минерали и останатите материи кои желудникот треба да ги разгради.

Како диуретик магдоносот го подобрува чистењето на токсините од организмот.

Тој е одличен лек и за артритис.

Чајот пак од семето на магдоносот ги релаксира мазните мускули во целото тело и ја олеснува главоболката, мигрената, астмата, грчевите во стомакот и иритациите на меурот.

Го поттикнува крвотокот и добро делува врз нервниот систем, а ја ублажува и летаргијата и анксиозноста.

Рецепт за употреба на магдонос:

Издробените ливчиња магдонос ставени на градите за време на лактацијата го спречуваат нивното отекување и застојот на млекото.

Подготовка на лекот против Ешерихија коли:

Коренот од магдонос (25 дг.) убаво измијте го, потоа добро измелете го. Истата постапка направете ја и со лимон со кора (25 дг.), а подоцна заедно измешајте ги и во добиената смеса додадете 20 дг. мед и 2 дл. маслиново масло. Добиениот лек чувајте го чист стаклен сад.

Лекот се употребува по една голема лажица пред јадење, се додека сиот не се потроши.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top