Home / аларм / Студени раце и стапала? – Тие укажуваат на 4 здравствени проблеми

Студени раце и стапала? – Тие укажуваат на 4 здравствени проблеми

Студените прсти на рацете и нозете се почеста појава кај жените отколку кај мажите. Таа е предизвикана од процес со кој организмот ја одржува температурата на виталните органи. Ако ова често се случува, може да укажува и на некои други, посериозни здравствени проблеми.

smrznati raceАнемија – Ако освен студени раце се јавуваат и некои други симптоми како замор и главоболка, треба да го проверите нивото на железо во крвта. Железото е главна состојка на хемоглобинот, молекули кои го пренесуваат кислородот во крвта и ’и даваат црвена боја.

Дијабетис – Студените дланки и стопала можат да бидат првите знаци за дијабетис. Оваа болест остава последици на крвотокот и нервниот систем и често е следен од овие појави. Ако постојано сте жедни, многу јадете а не ви се зголемува телесната тежина или слабеете, морате да направите контрола на нивото на шеќер во крвта.

Штитна жлезда – Забавената работа на штитната жлезда предизвикува забавување наметаболизмот, а честа појава е и студени екстремитети или чувство на студ. Уморот, летаргичноста, поспаноста, забавениот говор и движење, како и неподнесување на високи температури, се јасни симптоми за ова нарушување.

Стрес – Исто така и стресот може да биде причина за студени раце и нозе. Тој го зајакнува адреналинот, хормон кој се произведува во надбубрежните жлезди, ги стеснува крвните садови и циркулацијата е послаба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top