Home / алтернативна медицина / Стар кинески лек од лук – рецепт

Стар кинески лек од лук – рецепт

Во 1971 година експедиција на Унеско во еден тибетски манастир пронашла рецепт  на стар кинески хомеопатски лек. Преведен од таблицата овој лек е објавен на многу јазици и приближен на медицината на 20-тиот век. Се претпоставува дека е стар околу две до три илјади години.

beli-lukГо ослободува организмот од масни и калцификатни наслаги, ја подобрува размената на материите во телото и еластичноста на крвните садови, спречува инфаркт, склероза, стенокардија, апоплексија и стварање на тумор. Престанува шумот во главата и го подобрува видот.

Со точно придржување кон рецептот за лечење, го подмладува организмот.

Се чисти (со пластичен нож, никако со метален) и се испираат 350 грама лук, се сецкаат на ситно и се толчат со толчник од дрво или глина.

Се ставаат во 300 милилитри 96% алкохол, цврсто се затвора садот и се чува 10 дена на ладно место. Потоа се цеди низ густа ткаенина и остатокот добро се исцедува.

За 2-3 дена се почнува да се почне со лечење земајќи ја оваа микстура со 50 милилитри млеко на собна температура према следната шема – во капки.

Денови

Доручек

Ручек

Вечера

1 ден

1

2

3

2 ден

4

5

6

3 ден

7

8

9

4 ден

10

11

12

5 ден

13

14

15

6 ден

15

14

13

7 ден

12

11

10

8 ден

9

8

7

9 ден

6

5

4

10 ден

3

2

1

11 ден

25

25

25

Се продолжува со земање на лекот три пати на ден по 25 капки додека не се потроши целата содржина. Терапијата се препорачува да се повтори после пет години.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top