Home / природен лек / Со овој пијалак ќе го намалите холестеролот

Со овој пијалак ќе го намалите холестеролот

Цитронот е апсолутен победник кога станува збор за борба против лошиот холестерол, бидејќи освен високото ниво на витамин Ц, содржи и пектин, растворливи влакна кои го намалуваат холестеролот и ги заштитува крвните садови од запишување.

 

citronТука е и целерот, потребни се две стебла целер дневно, за да се намали нивото на холестерол за пет пати. Притоа најважна е неговата улога во зголемувањето на излачувањето на жолчните киселини, уништување на лошите масти.

Состојки:
– 1 цитрон
– 2 стебленца од целер
– една китка магдонос
– ¼ лимон
– 3 парчиња ѓумбир

Подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и измешајте ги додека не добиете густ сок, барем еднаш дневно испијте по една ваква чаша свеж пијалок, кој служи да ги регулира мастите во телото.

Совет:
Подготвениот свеж сок најдобро е да се конзумира пред ручек, што остава доволно време за да ги апсорбира телото сите состојки и да го активира нивното делување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top