Home / Болести и лечење / Сите стравуваат од карцином, а ова е најчестиот подмолен убиец

Сите стравуваат од карцином, а ова е најчестиот подмолен убиец

Многу луѓе не се свесни за факторите на ризик за болести на срцето. Додека третина се плашат од деменција или рак, само два проценти од испитаниците изјавиле дека ги плашат болестите на срцето, покажува ново истражување.

gradi bolka srceКоронарните болести на срцето предизвикуваат околу 74.000 смртни случаи во Велика Британија секоја година. И покрај тоа што во голема мерка може да се спречат трагичните последици, болестите на срцето се најраширениот убиец, вели доктор Мајк Кнаптон од British Heart Foundation за БиБиСи.

Ризикот од заболување го чинат пушењето, високиот холестерол, високиот крвен притисок и дијабетесот.

Совети за спречување на болестите на срцето:

– Престанете да пушите
– Редовни лекарски прегледи, посебно по 40-тата година
– Одржување на здрава телесна тежина
– Физички вежби
– Намалете ја консумацијата на сол
– Консумирање овошје и зеленчук
– Намалете го внесот на заситени масти

Кајгана

„ФИЛИП ВТОРИ“
Бул.Илинден бр.113
тел: 02/3091-500

baner za web STRUMICA BITOLA

ПЗУ ПОЛИКЛИНИКА
ФИЛИП ВТОРИ СТРУМИЦА

Ул. “Гоце Делчев” бр. 6
Тел: 034/320-302
E-маил: [email protected]
Web: www.filipvtori.com

One comment

  1. Imam prijatel seeset godisen i ima povisen Seker vo krvta kako da go namali ne pusi ne pie blagodaram za sovetot

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top