Home / природен лек / Шипинки – лек против настинка и вишок на килограми

Шипинки – лек против настинка и вишок на килограми

Шипинките се богат извор на витамин Ц, нивните лековити својства ги откриле старите Грци кои ги именувале како „овошје од Бога“.

SipkiАко имате слаб имунитет и сте склони на инфекции и настинки време е во вашето секојдневно мени да ги вклучите и шипинките. Шипинките ја подобруваат концентрацијата, ја спречуваат настинката а воедно помагаат и со циркулацијата на крвта.

Од шипинките се прави мармалад, чај или супа. При подготовката се препорачува да се избегнуваат алуминиумски садови бидејќи ќе го апсорбираат витаминот Ц, и ќе се изгубат сите хранливи супстанции а самата шипинка ќе ја промени бојата.

Сокот од шипинки покрај тоа што е вкусен и богат со антиоксиданси ја подобрува работата на срцето, штити од ракот на дојка а воедно го препречува и таложењето на масни наслаги и вишок на килограми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top