Home / природен лек / Рецепт на Доктор Оз – Чај од банани за добар сон

Рецепт на Доктор Оз – Чај од банани за добар сон

Овој рецепт е по препорака на популарниот Др. Оз. Имено, докторот советува дека овој одличен и топол напиток е одличен за пред спиење, односно за добар сон.

Може да додадете лажица цимет, лажичка мед или малку ванилен шеќер ( само едно од нив). Чајот во комбинација со било кој од овие додатоци има фантастичен вкус у многу лесно се подготвува.

banani-chaj-650x325Стоплете половина литро вода.

На една банана (неизлупена, повторуваме – неизлупена) со нож отсечете и ги краевите.

Целата банана ставете ја во вриената вода и оставете ја да се готви 10 минути.

Потоа извадете ја бананата, а чајот е подготвен за пиење кога ќе се олади.

И за крај, бананите можете да си ги изедете по готвењето, ништо не им недостасува

Необичен вкус кој вреди да се проба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top