Free songs
Home / аларм / Прва помош – како да помогнете при повреда од петарди (Видео)

Прва помош – како да помогнете при повреда од петарди (Видео)

Обично станува збор за поблаги повреди како исеченици, гребнатинки и изгореници од полесен степен, но за жал, има и посериозни повреди каде страда кожата, рацете, прстите, ушите, односно слухот, лицето и очите. За жал, праксата на лекарите зборува дека не се ретки ниту ампутација на прстите на раката, но и повреди на очите и на лицето, па детето мора да го однесете кај хирург.

petardeПосебно се опасни експлозивните направи кои децата сами ги прават. Тоа се најчесто стаклени шишиња во кои децата ставаат експлозив и тогаш ги активираат на одредена оддалеченост. Бидејќи доаѓа до распрскување може да доведе до уште потешки повреди од стакло.

СТРАДААТ ОЧИТЕ

Поради петардите често страдаат и очите, а повредите се многу посериозни од изгореници на капаците, до повреди на надворешните делови на окото, како на пример, рожницата.

Сите овие повреди можат да бидат исклучително сериозни, многу болни и бараат секојдневни преврски и одење кај лекар, а некои можат да предизвикаат трајни последици.

ПРВА ПОМОШ

1357072542-petardeПоради тоа што најчести повреди се изгорениците, па во тој случај би требало да знаете дека повреденото место од изгореници што побрзо треба да се излади.

Најдобро е повредениот дел на телото да го ставите под млаз на студена вода или на изгореницата да се стави мокра студена крпа, бидејќи тоа го забавува понатамошното уништување на ткивото и ја ублажува болката.

Во вакви ситуации, не му ставајте мраз. Ако се работи за поголема изгореница задолжително однесете го детето кај лекар.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss