Home / алтернативна медицина / Обавезно прочитајте и споделете: Ова се чудо од едноставни лекови за рак

Обавезно прочитајте и споделете: Ова се чудо од едноставни лекови за рак

Постојат многу познати природни лекови за ефективна борба со ракот, а најважно од се е организмот да е здрав за самиот да се избори. Ако познавате некој кој се бори со ракот, ве молиме да му ги доставите овие информации, бидејќи токму тие можеби ќе спасат уште еден живот и можеби претставуваат единствена надеж за опстанок!

За да се развие ракот, потребно е да ослабни имуниот систем, да се зголеми количината на токсични материи во организмот, а големо влијание има и недостатокот на хранливи материи во телото.

Еве неколку едноставни протоколи кои можат да направат чудо во лечењето на канцерогените заболувања.

soda31. Сода бикарбона
– Една супена лажица сода бикарбона и сок од еден органски лимон измешано со 250 милилитри вода, неколку пати на ден успешно ќе ја намали киселоста во организмот. Канцерогените клетки не можат да растат во алкална средина.

2. Sanguinaria Canadensis (крвавче)

– или Bloodroot.Ова е повеќегодишна билка која во себе содржи алкалоид наречен Sanguinarin. Има својство да ги уништи канцерогените клетки, и не ги уништува здравите клетки. Може да се употребува орално и надворешно како лек против кожни и други видови облици на рак.

Sanguinaria-canadensis klavarce

Chaga-Caga3. Чага

– Ова е лековита габа чие дејство со години се проучува. Се покажало дека таа има својство да го менува имунолошкиот систем и дека има антиканцерогени својства.

4. Витамин Д

– Следењето на количината на витамин Д во крвта и негово балансирање може да помогне при превенција од канцерогени заболувања и како помош во борбата против ракот. Во студија од 2006 година истакнато е дека мали количини на витамин Д е поврзано со намалена стапка на преживување на заболените од рак, особено кај пациенти кои се во постменопаузен период.

5. Чајна напивка од Essiac

– Оргиналната мешавина на чајот е стар рецепт на Индијанските домородци кои го користеле во минатотот. Една канадска медицинска сестра од нив го дознала рецептот за чај и почнала да го дели на пациентите кои се бореле со ракот, по што пациентите почнале неверојатно брзо да се опоравуваат. Чајот е комбинација од неколку антиканцерогени растенија и растенија кои го чистат телото, а тоа е се што му е потребно на пациентот болен од рак. Се што треба да направи е да го консумира неколку пати на ден.

Essiac

mladi-sir6. Масло од ленено семе и младо нецедено сирење

– Доктор Џоана Будвиг од Германија, биохемичарка и лекар, е жената која го смислила природниот начин на лечење на ракот со стапка од 90 проценти на излекување, во период од 50 години. Комбинацијата на маслото и младото сирење му дава на организмот есенцијални масни киселини и липопротеини кои го редуцираат туморот и го обновуваат балансот на организмот.

7. Масло од канабис- Cannabis sativa subsp. sativa var. Indica

– Канабиноидите во маслото од канабис ги убиваат канцерогените клетки. Точка! Исто како и другите растителни препарати не ги уништуваат здравите клетки. Постојат голем број на студии кои потврдиле колку е важно маслото од канабис во процесот на лечење на многу видови рак вклучувајќи го и ракот на дојка.

8. Јод

– 85 проценти од луѓето од светската популација имаат премалку јод во организмот. Поради ова се зголемува количината и производството на естрогени во организмот па поради тоа мораме често да ја проверуваме количината на јод во крвта. (за да не дозволиме естрогенот да создаде мутација на клетките и зголемување на можноста да се создаде циста и тумор, затоа се смета и дека сите контрацепциски средства се канцерогени)

9. Мелатонин

– Мелатонинот е моќен инхибитор на создавање на канцерогени клетки. Всушност лабораториските студии покажале дека мелатонинот „ги успива“ канцерогените клетки на дојката и го намалува нивниот раст за 70 проценти. Мелатонинот исто така го спречува негативното делување на естрогенот кој го внесуваме преку исхраната. (млеко, месо, риба и морски плодови)

10. Изданоци од брокула

brokole– Овој зеленчук има антиканцерогени својства, а докажано е дека изданоците од брокулата имаат сто пати повеќе протеини од другите сродни зеленчуци.

Тие во себе содржат сулфорофан кој не само што ги убива канцерогените клетки туку и го намалува нивниот раст и ширење по организмот, а тоа дејство го покажува кај многу видови на рак.

Постојат многу познати природни лекови за ефективна борба со ракот, а најважно од се е организмот да е здрав за самиот да се избори. Ако познавате некој кој се бори со ракот, ве молиме да му ги доставите овие информации, бидејќи токму тие можеби ќе спасат уште еден живот и можеби претставуваат единствена надеж за опстанок!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top