Home / алтернативна медицина / Под стрес сте, имате напорен ден: Масирајте ја оваа точка на увото – резултатот ќе ве воодушеви

Под стрес сте, имате напорен ден: Масирајте ја оваа точка на увото – резултатот ќе ве воодушеви

Брзото темпо на живот го исцрпува нашето тело. Често сме уморни, загрижени и размислуваме за одмор и опуштање. Еве уште еден предлог како можете да му помогнете на вашиот организам.

 

uvo500Психијатарот Марк Сандомирски советува како да го намалите стресот со масирање на една точка на увото.

Потребно е полека да ја масирате точката прикажана на сликата, а за да се постигне ефект дишете длабоко. Кога вдишувате навалете ја главата налево, а кога издишувате на десно. Се препорачува ова да го повторувате секоја вечер пред спиење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top