Home / природен лек / Победете го грипот и настинките дома – еве како

Победете го грипот и настинките дома – еве како

Овие типови на храна значително ќе ви помогнат во борбата против грипот и настинките.

За да има влијание храната врз вашиот организам, потребно е што почесто да ги консумирате следните намирници.

hrana-gripМасна риба – туна, скуша, лосос, харинга, сардина. Масната риба изобилува со омега 3 и одлична е за покачување на имунитетот,  број еден борец во борбата против настинките и вирусите.

Лук – свежиот лук изобилува со антиоксиданси кои помагаат во борбата против настинките. Супер ефикасен е и во зајакнување на имунитетот.

Печурки – богати со антиоксиданси, витамини и влакна.

Сончоглед/масло и семки – Еден од најсилните антиоксиданси и најмоќен во заштита на клеточниот ѕид од оштетување од слободните радикали е витаминот Е кој најмногу го има во сончогледовото масло и семки. Витамин Е во одлични количини има и во бадемите, кикиритките и малку помалку во јајцата.

Благ компир – благиот компир е совршен за зачувување на здравјето во текот на зимата. Неговите состојки се претвораат во витамин А кој е клучен за силен имунитет.

Освен овие намирници, задолжително јадете и брокули, јаболко, зелен чај, цитрусно овошје, црвена пиперка, чили, зелка, црн грав, суво овошје, ѓумбир, житарици и  маслиново масло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top