Home / природен лек / Пиперката лечи – еве за што се помага

Пиперката лечи – еве за што се помага

Ниската енергетска вредност на пиперка е погодна за нискокалорична диета, а покрај тоа, таа е богата со лековити состојки и е одличен борец против многу болести.

 Пиперка содржи многу лековити, хранливи и општо корисни состојки кои му помагаат на телото, како што се бета-каротин, витамини А, Б1, Б2, Б6, Е и Ц, железо, гликоза, етерични масла, зеаксантин, калиум, капсацин, каротен, лутеин, моносахариди, натриум, сахароза, јаглени хидрати, фолна киселина, фосфор, фруктоза, цитрин и други.

Поради богата содржина, пиперки се препорачува за секојдневно консумирање и делува како антидепресив, афродизијак, антиревматски, антисептик и диуретик.

Пиперката може да му помогне на човекот про борба против многу болести, како што се: недостаток на витамин, некои алергии, ангина пекторис, анемија, артериосклероза, болести на желудникот и на дигестивниот тракт. Пиперка е добра и против бронхитис, висок крвен притисок, дебелината, шеќерната болест и запек. Пиперка содржи влакна и е добра за проблеми поврзани со варењето на храната и празнењето. Како афродизијак, пиперки е ефикасна против импотенција. Лечи заразни болести, добра е против инфаркт, кашлица, подуеност и мамурлак.

Пиперка лечи и неплодност, а спречува и косопаст. Помага при варењето на храната, мокрењето, добра е против покачен холестерол и помага при проблеми со крвните садови. Исто така, се користи во случај на проблеми со циркулацијата, нерви и стомачни проблеми. Пиперката лечи и од хемороиди, старечко слепило, реума, и го враќа апетитот.

Со се она што досега наведовме, можеме да заклучиме дека пиперката е многу здрава и богата храна, и дека дефинитивно треба да се консумира што е можно почесто.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top