Home / Болести и лечење / Паразитите го „јадат“ телото – ги има во секого – еве како да се исчистите

Паразитите го „јадат“ телото – ги има во секого – еве како да се исчистите

Повеќето луѓе не се свесни за опасноста за нивното здравје поставени од страна на паразити а  над 80% на пациентите имаат некој вид на паразит или бактерии. Сите луѓе ги носат во себе (според истражувањата просечен Американец во своето тело носи барем половина килограм паразити). Паразитите ги крадат витамините и минералите од нашето тело, а за возврат испуштаат токсини кои го оптоваруваат организмот).

pinworm-in-intestineПаразитите повремено (интермитентно) или постојано го населуваат телото т.е внатрешноста на организмот на домакинот, а последиците можат да варираат од мали промени во однесувањето, преку значителни патолошки промени во ткивото, до смрт во некои случаи. паразити има во 92% од луѓето. Сите – и богатите и сиромашните – целата популација имаат паразити. без разлика колку мислите дека се штитите и одржувате хигиена невозоможно е целосно да се заштитите. 

Начин на продирање на паразитот во организмот преку:
• неизмиено или слабо измиено овошје и зеленчук
• термички недоволно обработено месо и риба
• домашни животни (преку допир и милување мачиња и кучиња и преку нивните фекалии – можноста за зараза на децата со токсоплазмоза од мачка е 100%)
• воздух (сите фекалии од животните се разнесуваат преку ветрот);
• нечисти раце, пари..
• преку бањање во мориња, езера, базени.. (паразитите продираат преку кожата).

“Еден од секои четири луѓе во светот се заразени со roundworms , кои предизвикуваат треска, кашлица и цревни проблеми. Една четвртина од светските луѓе имаат анкилостоми , кои можат да предизвикаат анемија и абдоминална болка. Друга третина од една милијарда луѓе страдаат од абдоминална болка и дијареа предизвикани од whipworms . “

paraziti3Симптомите предизвикани од паразити може да вклучуваат: Губење на апетитотанален и вулвално чешање и гребењенарушен сон, повремени мокрење во кревет кај помалите деца. Повеќето болки во стомакот и колитис може да се од  паразит. Оштетување на црниот дроб често може да се предизвикани од црви. 

Вообичаените симптоми на цревните црви се дијареа, лош здив, подочници, зачестена потреба за храна, умор најчесто навечер пропратено со лош сон, анемија и главоболка. Нематодите допринесуваат воспалување на цревата, градите, гадење, повраќање, губење на тежина, треска, нервоза и надразнетост. Детските глисти можат да предизвикаат интензивно чешање на областа околу ректумот. Тие исто така можат да предизвикаат периодични напади на дијареа пропратени со констипација, губење во тежина, кашлање и треска. Анклистомите предизвикуваат пораст на анемија и нарушувања во исхраната.

Постојат неколку видови на паразитски црви кои можат да живеат во човечки цревата, најчестиот се pinworms, тении, анкилостоми, и roundworms.

Heartworms

giardia-lamblia-6433_2Тоа е исклучително редок вид при појава кај луѓето. Во неколку случаи обично се јавуваат како еден црв во белите дробови, иако името им е дека се јавуваат на срце. Тие не може да се шират од едно животно на друго (или човек), но може да се шири преку комарци.

Тении – Внес во телото преку печено говедско месо, риба или свинско месо. Тие живеат во горниот цревниот тракт. Користат ракавици и мијат темелно по подготвува месо за исхрана.

Црвите

ја иритираат цревна облога и затоа, предизвикува лошата апсорпција на хранливите материи. Знаци на црви често вклучуваат дијареа, болки глад, губење апетит, губење на тежината,  анемија. Дијагноза може да се направи со испитување на столица. Степенот на шттата направена на цревата потоа се определува според видот на црвот, неговата големина и бројот на црви присутни во организмот.

Пин црви

parAzit5Живеејќи во цревниот тракт и белите дробови – се најчестите паразити во САД. Главниот симптом на ова е ректална чешање, Особено ноќе. Тогаш овој паразит оди во анусот и несе јајца што предизвикува чешање – уште погрозно е што доколку се чешате јајцата се толку мали што се закачуваат на ноктите и потоа ги ширите за што и да се фатите. Способни се да се излежат секафе. Лична хигиена е најважна за контрола на pinworms.

Може да се добие Тении од јадење недоволно варено месо, особено говедско, свинско и риба. Најчестата тенија во САД е говедска тенија, која може да порасне во должина од 15 до 20 метри во цревата.

Hookworms и threadworms

paraziti 433често се наоѓаат во почвата или песок. Тие  може да влезат во телото преку дупки во кожата на босите нозе дури и да немате отворени рани, или може да влезе преку уста, ако јадете храна со валкани раце. – Овие може да се најде во загадена вода за пиење, или тие може да влезат директно преку нозе. Секогаш носете чевли при одење надвор. Овие црви се уникатни бидејќи тие имаат животен век од неколку години, и јајцата може да се инкубираат и до 10 години.

Roundworms

Живеејќи во желудникот и цревата, овие црви влегуваат низ непечена и контаминирана храна. Секогаш измијте си ги рацете по допир со домашни миленици. Овие црви се најчести кај децата. Овие црви можат да ги напуштат цревата и да се населат во различни области на телото, предизвикувајќи болести како што се пневмонија, жолтица или напади.

ПРИРОДНИ ЛЕКОВИ ЗА ПАРАЗИТИ 

beli-lukЛУКОТ е од дамнина еден од најпознатите убијци на паразитите – за да се исчистите и заштитите треба да јадете барем едно чешне лук дневно. Додека го чистите организмот пијте обавезно многу вода – бидејќи и откако ќе се убијат паразитите тие му штетат на телото со нивното распаѓање во него и затоа се потребни течности за што побрзо да се исфрлат од организмот.


Лук: 

Лукот се користи уште од дамнешни времиња од страна на Кинезите, Грците, Римјаните, Иднијанците и Вавилонците за отстранување на цревни црви. Тој сеуште се употребува во модерната медицина поради истата причина. Се употребува свеж лук но и масло од лук. Античкиот метод од овој лек се состои од ставање на неколку чешниња свеж лук во секоја обувка. Како што личноста пешачи, чешнињата се гмечат а маслото од лук кое ги убива црвите го абсорбира самата кожа и ги пренесува кон крвта а таа кон цревата, и на тој начин лукот поседува моќност за проникливост во организмот. Овој антички метод е особено полезен за лицата кои не го сакаат вкусот на лук и неможат да го конзумираат. Оние лица пак кои можат да јадат лук, треба да џцакаат три чешниња лук секое утро.

kokos maslo2Кокос: 

Покрај многуте домашни лекови кои се полезни за третман против цревни црви, употребата на кокос е најефикасна. Тоа е стар лек за уништување на сите видови на цревни црви. Една кафена лажичка од свеж сомелен кокос треба да се зема наутро, проследена со 30 до 60мл масло од дабровина и промешана со 250 до 375мл топломлеко по три часа. Овој процес се повторува се додека целосно не закрепне организмот.

Морков: 
Морковите се полезни за отстранување на детски глисти помеѓу децата бидејќи тие не се доволно отпорни на овие паразити. Се зема половина шолја од здробен морков секое утро, без додавање на друга храна во оброкот, и ваквата храна лесно ги убива присутните глисти.

Папаја: 
paraziti2Ензимот за дигестија папаин во млечниот сок на недозреаната папаја е моќен агент за уништување на нематоди. Се зема една кафена лажичка од свеж сок од недозреана папаја и еднаква доза мед и сето ова се промешува со три до четири кафени лажици врела вода. Ваквата доза е за возрасни лица. Кон сето ова по два часа се продолжува со земање на доза од 30 до 60мл масло од дабровина промешано со топло млеко во количина од 250 до 375мл. Овој третман треба да се повторува два дена доколку е потребно. За децата помеѓу седум до десет години возраст, се дава половина од овие дози. За деца под три години, е доволно една кафена лажичка од овој лек.

Семето од папаја е исто така корисно за истата цел. Тоа е богато со курацин кој е мошне ефикасен лек за отстранување на нематоди. Ова семе треба да се сомеле во прав и да се зема во дози од една к.л. со една шолја млеко или вода секое утро на празен стомак. Алкалоидот карпаин кој се наоѓа во листовите од папаја има моќност да ги уништи и отстрани цревните црви. Се прави инфузија од 250мл зовриена вода и 15гр. суви листови од папаја. Овој лек се зема со мед.

Калинка: 
kalinkaЛушпата, од коренот и стеблото на дрвото од калинка, е познато по своите антелминтични способности за уништување на паразитни црви. Лушпата од коренот секако содржи поголемо количество на алкалоидот пуницин за разлика од лушпата од дрвото на ова растение. Овој алкалоид е високо токсичен за тении. Се прави ладен екстракт од лушпата, особено од свежа лушпа и треба да се зема во количини од 90 до 180мл трипати дневно, во интервал од еден час за возрасни. Пургативот, кој служи за прочистување се дава по секоја последна доза. Дозата за деца е 30 до 60мл. Овој екстракт се употребува за отстранување на тенија.

Тиква:

semki tikvaСемките од зрела тиква се полезни против цревните црви, особено против тенијата. Една к.л. од семето треба да се олупи и сомеле, а потоа се додава 250мл зовриена вода и се пие. Соова се убиваат паразитите и се помага во отстранувањето на тенијата. Потребно е да се применува диета од еден ден за да се испразни желудникот и цревата и да се зема единствено само сок од осушени сливи. Наредниот ден, три до четири чаши е доволно да се зема како лек од семки од тиква.

Vasaka:
Листовите, лушпата, лушпата од коренот и цветот од ова дрво исто така помагаат во отстранување на цревни паразити. Екстрактот од овој корен и лушпата се подготвуваат со зовривање на 30гр од овој корен и лушпата во половина литар вода, се додека водата не се намали на една третина. Овој екстракт се зема во доза од 30мл двапати или трипати на ден во период од два до три дена. Сокот од свежите листови може да се употребува во дози од една к.л. трипати дневно во период од три дена.

Природен рецепт за чистење на телото од паразити на следниот

ЛИНК – Рецепт за чистење на телото од паразити 

Ова се некои од најодвратните паразити кои можат да навлезат во човековото тело

Loa loa

Овој паразит може да влезе во телото буквлано преку секој отвор, а најодвратно е што патува по крвотокот се до очите каде и останува.

loaloa-result

Kandiru

Овој паразит го привлекува амонијакот кој го има во човековата урина. Влегува така што преку млаз урина влегува во гениталиите и прави инфекции.

candiru1-result

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top