Home / природен лек / Оваа намирница го запира крвавењето за 10 секунди

Оваа намирница го запира крвавењето за 10 секунди

Сигурно црвениот пипер го користите во кујната за правење на омилените јадења, но веројатно не знаете дека може да ви годи и за здравствената состојба. Зачинот од црвен пипер може да ви служи како лек, а и припаѓа на истата група билки како компирите и доматите.

isekotina rana krv piperka-vo-pravМногу истражувања покажале дека содржи многу „здравје за себе“ и лековити предности, а најчесто се користи за превенција од срцев удар. Освен тоа, црвениот пипер може да се користи и за запирање на крвавењето.

Кога ќе ви се случи таков вид на непријатност, потребно е да нанесете од пиперот директно на местото на крварењето и да причекате 10-15 секунди за да запре. Ова практикувајте го само кога станува збор за мали гребнатини и резови. Ако е раната поголема, растопете лажица црвен пиперво топла вода и испијте ја.

Црвениот пипер содржи витамини а и Ц, каротеноиди и антиоксиданти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top