Home / природен лек / Ова масло е замена за скапа козметика: Чисти стрии, инфекции, хидрира…

Ова масло е замена за скапа козметика: Чисти стрии, инфекции, хидрира…

Голем број жени го користат кокосовото масло за да ги отстранат старечките пеги од нивната коже. Доволно е само да го примените на саканото место, да го втриете и да оставите да отстои некое време. Првите резултати ќе бидат видливи веќе по две недели.

За лекување на габични инфекции

kokosovo-maslo-640x396Потопете тампон во кокосово масло и ставете го во вагината. Веќе по неколку часа ќе забележите дека инфекцијата се повлекува.

Природно сретство против инсекти

Ако промешате малку кокосово масло со мента или со рузмарин и ако се намачкате на кожата, набрзо ќе забележите дека инсектите ве избегнуваат. Овие природни производи не содржат штетни супстанци како оние што ги купуваме.

За стимулација на растот на ноктите

Ако сакате долги нокти, а тие само се кршат или се листаат, проблемот ќе го решите така што ќе ги намачкате со кокосово масло.

Превенција од стрии

Просто масирајте го местото каде што се плашите дека би можеле да добиете стрии со кокосово масло, а можете и да ги намалите оние што веќе ги имате.

За стимулација на растот на косата

Ставете малку масло на рацете и втријте го со прстите во косата и на кожата на главата. Повеќе сконцентрирајте се на самата коса, но не заборавајте да го втриете и скалпот. Оставете да отстои еден час, а можете дури и да преспиете со масло на косата. Потоа измијте ја косата со шампон два пати за убаво да се измие.

Хидратација

Кокосовото масло содржи антивирусни, антифугални и антибактериски својства така што може да помогне во борбата против акните, но и да ја хидрира кожата и да ја одржи свежа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top